1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. YSK, MHP'nin Maltepe itirazını kabul etti
YSK, MHP'nin Maltepe itirazını kabul etti

YSK, MHP'nin Maltepe itirazını kabul etti

YSK, MHP'nin Maltepe için olağan üstü başvuru ile seçimin iptali ve yenilenmesi için başvurduğu kamu görevlisi olmayan sandık kurulu üyelerinin araştırılmasını kabul etti.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Maltepe İlçe Seçim Kurulunda, MHP'nin sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili olağanüstü itirazındaki iddiaları kabul ederek araştırmasını istedi.

YSK, MHP'NİN İDDİALARINI KABUL ETTİ

YSK, MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi için başvurduğu itiraz hakkında yaptığı olağanüstü itirazda ara karar verdi.

YSK'nın bugünkü ara kararında, Maltepe ilçelerinde ki sandık kurulu, başkan, memur ve üyelerin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği hakkında Maltepe Birinci ve İkinci ilçe seçim kurullarından bilgi istedi.

MHP İSTANBUL İÇİN HANGİ İDDİALARDA BULUNMUŞTU?

MHP’nin İstanbul Büyükşehir ve Maltepe’deki seçimlerin iptali gerekçesi ise YSK’ya yaptıkları başvuruda şu iddialara yer verildi, “Maltepe ilçe seçim kurulu başkanları ve müdürleri 298 sayılı Yasa’nın 22. maddesi gereği ataması gereken başkan ve üyeleri CHP’li Maltepe Belediyesi’nin bağımlı ve taraflı çalışanlarını sandık kurulu başkan ve üye yaparak suç işlemişlerdir. Bu da seçimin tarafsız ve adil şekilde yürütmekle görevli kurullar bu eylemleri ile tarafsızlık ve adil olarak yürütülmesi gereken seçim sürecine gölge düşürmüştür."

MHP'nin olağan üstü itirazında, sandık kurullarının oluşumuna ilişkin itirazların da yer verilirken, birçok kişinin İstanbul Maltepe’de ikamet etmedikleri halde usulsüz ve yasaya aykırı olarak sandık kurulunda başkan ve asil üye olarak görevlendirildikleri savunulmuştu. 

YSK'NIN DÜN VERDİĞİ ARA KARARLAR 

YSK, dün de, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı olağanüstü başvurusunda ara karar vermişti. Kurul tarafından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceğini belirtmişti. 

YSK, AKP’nin olağanüstü itiraz dilekçesinde yer alan kısıtlı, ölü ve engelli seçmenler olduğu iddiasına verdiği ara kararında, toplam 41 bin 132 seçmenin ve memur olmayan sandık kurulu başkan ile üyelerinin araştırılması talimatı verildi.

İTİRAZ DİLEKÇESİNDE NELER VAR?

AK Parti’nin itiraz dilekçesinde; 2 bin 308 kısıtlı, 1229 ölü seçmenin yerine oy kullanıldığı ve 10 bin 290 seçmenin hem cezaevlerinde hem başka seçmen listelerinde kayıtlı olduğu, 5 bin 287 hükümlünün İstanbul seçmen listesine yazıldığı ve İstanbul’daki yerleşim yeri adresi cezaevi olan 236 seçmenin tespit edildiği ve İstanbul genelinde 18 yaşın üzerinde zihinsel engeli bulunan 21 bin 782 kişinin seçmen listelerine yazıldığı yer alıyor. 

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler