Celal Eren ÇELİK

Celal Eren ÇELİK

AKP'nin 'Normali'

AKP'nin 'Normali'

Korona krizi tüm Dünya ve Türkiye’yi adeta esir almışken isterseniz sürecin başından beri şöyle kısaca ülkede neler yaşandı  bir hatırlayalım sizlerle…

Sürecin en başında binlerce kişinin Umre’ye gitmesi engellenmedi, yurtdışından gelenler için ilk etapta ciddi bir tedbir alınmadı,bu kişiler soaklarda ellerini kollarını sallayarak gezdi,komşu ziyaretlerine gitti,aldıkları hediyeleri verdiler….

İlk ölümlü vak’anın  yaşandığı 17 Mart sonrasında memlekette test kitine ulaşmak büyük sıkıntı oldu,test kiti yeterli olmadığı için hastaneler vatandaşları kapılardan geri çevirdi.Ama yandaş Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak onlarca test kiti ile oyun oynar gibi oynadı,AKP Milletvekilinin oğlu vatandaşın sağlığı için ulaşamadığı kitleri Instagram üzerinden satışa koydu…

Cumhurbaşkanı çıktı bir destek açıkladı ama destek pakedinde vatandaşa dokunan hiç bir şey çıkmadı, pakete inşaat ve turizm sektörüne yarayan düzenlemeler sıkıştırıldı…Vatandaşa ise kala kala kolonya ve maske kaldı ama onlar da tam manası ile gönderilemedi.

***

Hele maske konusu tam bir maskaralığa ve fiyaskoya dönüştü.Önce ücretsiz herkese verileceği söylenen maskelerin daha sonra satılacağı açıklandı.Çok tepki gelince çark edildi PTT E-AVM üzerinden ücretsiz satılacak dediler site çöktü,e-devletten alacak vatandaş dediler e-devlette maskeyi alacak kapıyı açamadılar.

En sonunda KOD yollanacak herkese haftada 5’er maske verilecek eczanelerden dendi.1,5 ay oldu hala kodu gelmeyen vatandaş var memlekette ve son olarak gelinen noktada maskeyi parayla satmaya karar verdiler.

Sağlık Bakanlığı ölüm verileri ile İBB verileri çelişti açıklayamadılar,ölü sayısının vak’a sayısına bölünmesi sonucunda elde edilen yüzde 5-13 Nisan arası %2,1’e sabitlendiği ortaya çıktı açıklama getirenediler.

Bu süreçte 84 ülkeye başta maske olmak üzere tıbii ekipmanı hibe ettik ama kendi vatandaşımıza maske vermeyi beceremedik.

***

İnsanlara “Bankalarda krediniz hazır” diye duyuru yaptılar bankalar kredi vermemek için 40 türlü kriter getirip de vatandaş kredi çekemeyince ancak bankalara “Teessüf” ettiler.

Emekçileri ölüme terkettiler ve iş yerlerinde zoraki biçimde çalışmak zorunda bıraktılar insanlara ölmek ya da aç kalmak arsında tercih yaptırdılar ama “Büyük devlet” cakası sattılar…

Ve tüm bunların yaşandığı memlkette en sonunda çıkıp “Artık normale dönüyoruz” deyip normalleşme tarihi açıkladılar…

***

Bu da yetmedi süreci Dünya;’da en iyi yöneten ülkelerden birisi olduğumuz masalını anlattılar bize…

Ve  şimdi bize diyorlar ki aslında “Kasada para kalmadı millet sokağa çıkacak,dükkanlar açılacak ki kilitlenen, felç olan durma noktasındaki ekonomide çarklar dönsün” 

İşte AKP’nin normali budur ve bu “Normalin” içerisinde hiçbir zaman bu memlketin ezilen,yoksul ve yoksun kesimleri olmamıştır…

Yani AKP kendi “Normaline” dönmekte ve  her konuda olduğu gibi burada da menfaatçi,ranta dayalı,pragmatist özüne rücu etmektedir.

Vatandaş mı?

Pardon ?

O kimin umurunda ki?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Celal Eren ÇELİK Arşivi