1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün ‘Şüpheli’ olarak ifadeye çağrıldı!
Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün ‘Şüpheli’ olarak ifadeye çağrıldı!

Büyükçekmece Belediye Başkanı Akgün ‘Şüpheli’ olarak ifadeye çağrıldı!

Büyükçekmece sahte seçmen kayıtlarıyla ilgili soruşturmaya dair açıklama yapan Belediye Başkanı Hasan Akgün, savcılığa gidip bilgilendirmede bulunduğunu söylemişti.

A+A-

31 Mart yerel seçimlerinde Büyükçekmece'de yaşanan usulsüz seçmen kayıtları ve seçmen düşürülmesi skandalları tartışılırken, konunun yargı boyutuyla ilgili de yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

BÜYÜKÇEKMECE BELEDİYE ÇALIŞANI TUTUKLANMIŞTI

Büyükçekmece Belediyesi’nin İlçe Nüfus Müdürlüğü'nde görevlendirilen belediye çalışanı Mehmet Özgür Samanlı, bu görevi esnasında 7.486 şüpheli işlemle sisteme sahte seçmen girişi yapmıştı. Sahte seçmen kaydının tespiti üzerine yapılan şikayet üzerine, açılan soruşturma kapsamında Mehmet Özgür Samanlı, sahte işlemlerle ikamet taşıma işlemleri gerçekleştirildiği ve resmi belgede sahtecilik gerekçesiyle 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin 19.01.2019 gün ve 2019/390 D.İş esaslı sayılı kararı ile tutuklanmıştı.

BAŞKAN AKGÜN "SAVCILIĞI BİLGİLENDİRDİM" DEDİ AMA...

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, dün yaptığı açıklamada, konuyla ilgili kendisinin ifadeye çağrılmadığını, bilgilendirme amaçlı savcılığa gittiğini öne sürmüştü. Akgün, "İfade değil bilgilendirme için Savcı Bey'e gitmiştim. Seçimler olduğu için seçimden sonra '10 Nisan'da gel bize bilgi ver' demişti. Ben de dün (önceki gün) gittim. Bilgilendirmemi yaptım" açıklamasında bulunmuştu.

AKGÜN ‘RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİKTEN’ SÜPHELİ OLARAK İFADEYE ÇAĞRILDI

Başkan Akgün'ün bu açıklamasına karşın, savcılığın Tebliğ ve Tebellüğ Tutanağı'nda, Akgün'ün bilgilendirme amaçlı değil, ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldığı ortaya çıktı.

Akgün’ü Savcılığa çağrılması ile ilgili tutanaktaki şu bilgiler yer alıyor:

"Resmi belgede sahtecilik ve 298 Sayılı Yasaya Muhalefet Suçu'ndan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında Büyükçekmece Belediye Başkanı olarak görev yapan Hasan Akgün'e şüpheli sıfatıyla ifade vermek üzere 7(yedi) iş günü içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat etmesi gerektiği, müracaat etmemesi halinde zorla getirme hükümlerinin uygulanacağının tebliğ edilmesi istenmiştir."

AKGÜN DÜN YAT LİMANI DAVASI İÇİN İFADE VERMİŞ

Ayrıca sonradan edinilen bilgiye göre, Başkan Akgün, dün savcılığa usulsüz seçmen kaydı soruşturması için değil, yat limanı davası ile ilgili bilgi vermeye gitmiş. Akgün'ün, şüpheli sıfatıyla ifade vermesi gereken usulsüz seçmen kaydı soruşturması konusunda ise ifade vermediği ortaya çıktı.

AVUKATI: YOĞUNLUKTAN DOLAYI AKSAKLIK OLMUŞ OLABİLİR

Öte yandan, şüpheli Mehmet Özgür Samanlı'nın ise ifadesinde suçlamaları kabul etmediği görüldü. Samanlı'nın avukatı ise yine suçlamaları reddedip, şüphelinin tahliyesini isterken dikkat çeken bir ifade kullandı. Şüphelinin 7.000'den fazla ikamet adres beyan belgesi hazırlaması nedeniyle, iş yoğunluğundan dolayı böyle bir aksaklığın çıktığını iddia eden avukat, şu ifadeleri kullandı: "Şüphelinin herhangi bir kastı yoktur. Suç vasfının değişme ihtimali muhtemeldir. Olsa olsa görevi ihmal / görevi kötüye kullanma suçu oluşabilir. Bu da yargılama aşamasında tartışılması gereken bir olgudur."

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILARI: OLAYDAN HABERİMİZ YOK!

Ayrıca sahte seçmen kaydı soruşturmasıyla ilgili savcılık tarafından Büyükçekmece Belediyesi'nin belediye başkan yardımcılarının da ifadeleri alındı. Soruşturmada yer alan beş belediye başkan yardımcısı da, kendilerinin olayla ilgilerinin olmadığını, olay hakkında bilgilerinin de bulunmadığını belirtti. İfadelerde sürekli suçlamaları başka isimlere yönelttiler.

MEVLÜT UYSAL: SON 2 YILDA 11.186 ŞÜPHELİ SEÇMEN KAYDI YAPILMIŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) ve AK Parti'nin Büyükçekmece Adayı Mevlüt Uysal, ilçede yaşanan usulsüzlüklere ilişkin çarpıcı bilgiler vermişti. Son 2 yıl içerisinde Büyükçekmece'ye 14.263 ikamet kaydı yapıldığını belirten Uysal, bunlardan 11.186'sının şüpheli olduğunu belirtmişti.

ORGANİZE VE ŞÜPHELİ HAREKETLİLİK

Büyükçekmece'de seçmen artışının az, ancak seçmen hareketliliğinin çok fazla olduğuna, bu durumun da dikkat çektiğini ifade eden İBB Başkanı Mevlüt Uysal, 2019 yılında kayıttan düşürülen seçmen sayısının 11.954, 2018 - 2019 yıllarında yeni eklenen seçmen sayısının ise 14.263 olduğunu vurgulamıştı.

Bu rakamlara göre Büyükçekmece’de 2 yıl içinde 26 bin 217 seçmen gidip gelerek hareket etmiş oluyor, ancak fark 2.309'da kalıyor.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler