1. YAZARLAR

  2. Ünver SEL

  3. Güney Ukrayna'da çıkarılması planlanan terör yangını durdurulmalıdır
Ünver SEL

Ünver SEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Güney Ukrayna'da çıkarılması planlanan terör yangını durdurulmalıdır

A+A-

GÜNEY UKRAYNA'DA ÇIKARILMASI PLANLANAN TERÖR YANGINI DURDURULMALIDIR

 

Ukrayna'da 2014 yılı başında başlayan iç savaş süreci halen devam ediyor. Bu iç savaşın başında Odesa'da yaşanan katliamın ikinci yılına ulaşıldı. O dönemde radikal nazist ve sözde Ukrain milliyetçisi unsurlar tarafından; Odesa'daki sendika binasına sıkıştırılan halk, ateşe verilerek ölüme sürüklenmişti. Bu menfur hadisede 48 Ukrayna vatandaşı öldürüldü ve yaklaşık 250'nin üzerindeki Ukrayna vatandaşı ise yaralanmıştı.
 
 
Günümüzde de Ukrayna'da benzeri hadisenin yaşanma ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Önünü göremeyen ve kestiremeyen Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko , Başbakan Viladimir Groysman ve Nazist görüşleri ile bilinen Parlamento Başkanı eski İstihbarat Başkanı Andriy Parubiy'ın temsil ettiği Kiev yönetimi, Gürcistan'ı maceraya sürükleyen ve parçalanmasına sebep olan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'yi Ukrayna vatandaşı yaparak Odesa Valisi olarak atamıştı. Bugün Mihail Saakaşvili'nin valilik yaptığı Odesa'da büyük bir hareketlilik yaşanıyor.
 
 
Diğer taraftan Odesa'ya en yakın yerleşim merkezlerinden olan Herson'da ve genel olarak Zaporijya bölgesinde paramiliter askeri yapılanmalar gün geçtikçe büyüyor ve silahlanıyor. Suriye'de savaşın sonuna gelinen günümüzde yeni çatışma alanı olarak düşünülüyor gibi görünen ; Kırım'ın kuzeyi güney Ukrayna topraklarında, emperyal güçler ateşle oynuyor. Oluşması beklenen bu yangın, Ukrayna ve Kırım'ı tehdit edecektir. Dahası bu yangın Ukrayna'yı yeniden bölünmeye götürecektir.
 
 
BAZI KIRIM TATARLARI KOÇBAŞI OLARAK KULLANILIYOR:
 
 
Dünya'da tozun kalktığı bu dönemde; Emperyal güçler ve onların programını uygulayan Kiev yönetimi, bu iç savaş sürecinde bazı Kırım Tatarlarını Koçbaşı olarak kullanmaktadır. Kırım'da Ukrayna döneminde 23 yıl boyunca iktidara ortak olan bir grup eski Kırım Tatar siyasetçiler, iktidarlarını kaybettikleri bu yeni yapılanmada kargaşa çıkarmakta ve kendilerine sipariş olarak verilen programı yürütmektedirler. Eski Kırım Tatar siyasetçilerinin uluslararası destekle bölgede oluşturdukları terörist paramiliter güçler, radikal Nazist Ukraynalı güçlerle birlikte şizofrenik faaliyetleri bölgeyi yangına götürmektedir.
 
 
Kırım Tatarları bu oyunu geçmişte de görmüştür. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanyası ve onlarla birlikte hareket eden örtülü yapılanmalar, bazı Kırım Tatarları ile birlikte Nazist Kırım Tatar Mavi Alayı kurmuşlardır. Maalesef bu alayın da içinde yer aldığı rol, Kırım'da Tatar halkının sürgününe giden yolu açmıştır.
 
 
Bugün de uluslararası güçlerin kontrolü ile sözde Kırım'ı Ruslar'dan kurtaracağız senaryosu ile maceracı ve hastalıklı zihniyet, Kırım'ı tehdit etmekte ve Ukrayna'yı parçalanmaya doğru götürmektedir. Bu hastalıklı zihniyet önümüzdeki günlerde Kırım'ın üstünde oluşturdukları taburları daha da büyüterek önce Alay ve sonra 10-15 bin militanın yer aldığı Asker Tümeni kurma hesabı yapmaktadırlar.
 
 
Sözde Kırım Tatar adını taşıyan bu militarist askeri yapılanmalar neredeyse tamamına yakını Kafkasyalı ve Orta Asyalı şahıslardan oluşmaktadır. Bu askeri güçleri büyütmek için geçtiğimiz süreçte Suriye'de görevi biten militanların önemli bir kısmının Ukrayna'ya taşınması gerçekleştirilmiştir. Bu güçlerin yer değiştirmesi halende devam etmektedir.
 
 
Ünver SEL - KTDF Genel Başkanı
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.