1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sabancı Holding'e ortak geldi! 
Sabancı Holding'e ortak geldi! 

Sabancı Holding'e ortak geldi! 

Sabancı Holding'de 15 yıldır süren miras davasına Mahkemesi son noktayı koydu. İhsan Sabancı’nın evlilik dışı ilişkiden doğan kızı Sevilay Sabancı Çınar’a 5.8 milyon TL ödenecek. 

A+A-

Sabancı Holding'de 15 yıldır süren miras davasına, İstanbul 20'nci Asliye Hukuk Mahkemesi karar verdi. İhsan Sabancı’nın evlilik dışı ilişkiden doğan kızı Sevilay Sabancı Çınar’a kardeşleri 5.8 milyon TL ödeme yapması kararı çıktı. 

40 yıl önce vefat eden İhsan Sabancı'nın Nevin Tenik ile yaşadığı ve evlilik dışı ilişkiden doğan Sevilay Sabancı Çınar'ın dedesi merhum işadamı Hacı Ömer Sabancı'nın mirasından istediği pay nedeniyle 15 yıldır devam eden mahkeme tarafından karara bağlandı. 

Geçen yıl, Yargıtay 14'üncü Hukuk Dairesi, Sevilay Sabancı Çınar'ın Sabancı Holding'in kurucusu Hacı Ömer Sabancı'nın mirasçısı olduğunu onamıştı.

sevilaycinar.jpeg

BEŞ KARDEŞ 5 MİLYON 833 TL ÖDEYECEK 

Sabah’tan Atakan Irmak’ın haberine göre; Sevilay Sabancı Çınar'ın, dedesinin mirasından pay istediği Emirgan'daki 600 milyon dolar değerindeki Atlı Köşk'ün tapusunun iptali ve intifa hakkının terkini davasında karar çıktı. Mahkeme, Atlı Köşk için İhsan Sabancı'nın kızı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın da aralarında bulunduğu beş kardeşin, Sevilay Sabancı Çınar'a 5 milyon 833 bin TL tazminat ödemesine hükmederek davayı sonlandırdı. Mahkeme, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren istinaf yasa yolunu açık tuttu.

DURUŞMAYA ÇOK SAYIDA SABANCI KATILDI 

Önceki gün görülen ve kararın çıktığı duruşmaya davalı Şevket Sabancı, Yakup Sabancı, Nur Sabancı, Dilek Sabancı, Sevil Sabancı, Metin Sabancı, Türkan Sabancı, Serra Sabancı, Nazmiye Sevda Sabancı, Güler Sabancı, Demir Sabancı, Erol Sabancı, Ömer Sabancı, Özcan Sabancı, Burak Sabancı, Sevgi Sabancı'nın yanı sıra Sabancı Üniversitesi avukatları ile davacı Sevilay Sabancı Çınar'ın avukatları katıldı.

ATLI KÖŞK'ÜN GİZLİ MİRASÇISI OLDU

Hacı Ömer Sabancı'nın mirasından hiçbir pay almadığını belirten Sevilay Sabancı Çınar'ın avukatı Mehmet Çağrı Bağatur, "Atlı Köşk'ün müze olarak kullanılması müvekkilimin gizli mirasçı olduğu gerçeğini değiştirmez. Müvekkilim davada kötü niyetli değildir. İyi veya kötü niyet olgusu davalılarda aranmalıdır. Bu nedenle talebimiz doğrultusunda karar verilmelidir" değerlendirmesini yaptı.

KÖTÜ NİYETLİ DİYE SUÇLANDI 

Davalılardan bir kısmının avukatları Sevilay Çınar Sabancı'nın kötü niyetli olarak dava açtığını, bir kısım ise pasif husumet ve zaman aşımı yönünden davanın reddini istedi. Dava dosyasına giren bilirkişi raporunda, Sevilay Sabancı Çınar'ın payına isabet eden alacağı ise 11 milyon 111 bin TL olarak belirlenmişti. 

Mahkeme Sevilay Sabancı Çınar'ın Atlı Köşk'ün tapusunun iptali ve tescili, intifa hakkının terkini ve ecrimisil taleplerini ise reddederken, 5 milyon 833 bin TL olarak belirlenen tazminatı ise Sevilay Sabancı Çınar'ın kardeşleri Güler Sabancı, Yakup Sabancı, Nur Sabancı (anne ayrı, baba bir kardeşler), Murat ve Sevgi Sabancı'nın (anne-baba bir kardeşler) ödemesine karar verdi. Tazminatın miktarı ise faiziyle birlikte 13 milyon TL tutuyor. 

ÇINAR'IN ATLI KÖŞKÜ İÇİN AYRI MAHKEME OLACAK
 
Sevilay Sabancı Çınar'ın Atlı Köşk'ün içerisindeki tüm menkuller, bahçedeki atlar, antikalar, tablolar, heykeller ve tüm taşınır mallara ilişkin olarak açtığı tereke tespiti ve paylaşım davası ise ayrı bir mahkemede devam ediyor.

 

Güncelleme: 26.04.2019 saat: 15.44

Haberimizle ilgili gelen bir açıklama:

Bir kısım davalılar adına bir açıklama gönderen Av. Burcu Güneş henüz yargı sürecinin tamamlanmadığını bildirmiştir.

Av. Burcu Güneş'in sitemize gönderdiği açıklamayı olduğu gibi aşağıda yayınlıyoruz

“Sabancı’da Miras Kavgasına Mahkeme Son Noktayı Koydu” başlığıyla 26 Nisan 2019 tarihinde yayımlanan haber hakkında

 

Atlı Köşk ile ilişkili olarak açılan ve 23.10.2009 tarihinden bu yana devam eden davanın duruşması 15 Nisan 2019 tarihinde İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmüştür. Bu dava Atlı Köşk’ün yalnızca 32/1152 oranındaki payıyla ilgilidir ve Mahkeme bu payla ilgili olarak da davacının tapunun iptali ve ecrimisil ödenmesi yönündeki taleplerinin tamamını reddetmiştir. Mahkeme yalnızca merhum İhsan Sabancı mirasçıları arasında sonuç doğuracak şekilde davacıya bir miktar tazminat ödenmesine karar vermiş, Atlı Köşk’ün mülkiyetine ilişkin davacı iddialarının asılsız olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

 

Bununla birlikte yargılama süreci henüz tamamlanmamıştır. Belirtilmelidir ki 15 Nisan 2019 tarihli duruşmada alınan karar, nihai karar değildir ve davada henüz sona gelinmemiştir. Nitekim müvekkillerimiz İhsan Sabancı mirasçılarının anayasal hakları gereği davanın kabul edilen kısmı yönünden üst mahkemeye başvurulacaktır. 

 

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da tarafsız ve adil bir yargılama zemininin sağlanabilmesi için, hukuka saygı çerçevesinde süreci takip edeceğiz.Bir kısım davalılar vekili Av. Burcu Sırataş

 

 

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler