1. YAZARLAR

  2. Ünver SEL

  3. Türkiye vites değiştiriyor
Ünver SEL

Ünver SEL

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye vites değiştiriyor

A+A-

Türkiye eski Başbakan Ahmet Davutoğlu döneminde; yeni düşmanlar oluşturarak, eski dostlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık ve Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı yaptığı yıllarda; önceleri komşularlıyla sıfır sorun sloganıyla başlayan politika, daha sonra herkesle her yerde ihtilaf çizgisine yönlendi.


Türkiye'nin bu politikası başta ABD olmak üzere eski müttefikleri tarafından eleştirilmeye başlandı. Özellikle İŞİD terör örgütüne yıllarca katı tedbirler almayan Türkiye, bu tavrından büyük zararlar gördü. Ülke içinde yaşanan radikal islami terör, halka büyük korku saldı.


İsrail, Suriye, İran, Irak, Mısır, Libya ve Rusya ile yaşanan kriz politikası Türkiye'nin yalnızlaşmasına sebep oldu. Bu yalnızlık ABD ve Avrupa'nın da baskısıyla giderek büyük bir basınca dönüştü.


Türkiye yaşanan bu durum karşısında çözümü siyasette vites değiştirmede buldu. Nitekim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri ile Ahmet Davutoğlu başbakanlıktan ve Ak Parti Genel Başkanlığından istifa etti. Yerine Binali Yıldırım seçilerek yeni dönemin startı veridi.


Yeni dönemde Türkiye; önce İsrail ile sonra Rusya ile barış yolunda mesafe aldı. Önümüzdeki dönemde bu barış havası; Suriye, Mısır, İran ve Irak ile süreceğinin işaretleri verilmekte. Dolayısıyla Türkiye'nin dış siyasetteki vites değişikliğinin Türkiye kamuoyunda ve Dünya'da olumlu olarak yankıları duyulmakta.


Diğer taraftan Kırım krizi başlangıcından günümüze kadar; Kırım'ın Rusya'ya referandum ile katılmasını onaylamayan Türkiye, sorunu Ukrayna üzerinden çözme yolunu seçmişti. Ancak Türkiye, yeni dış siyaset çizgisinde Kırım konusunda Rusya ile diyalog sürecini başlatacağını açıkladı.


Türkiye'nin yeni Kırım siyaseti, Kırım yarımadasında yaşayan Kırım Tatarlarına  büyük heyecan ve olumlu bir hava yarattı. Böylelikle Kırım konusunda çözüm yolunda büyük mesafe alınacağının işaretleri açıkça görülmekte.


 

Ünver Sel

Kırım Tatar Türk Dernekleri Federasyonu

Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum