1. YAZARLAR

  2. Mehdi AKSU

  3. 'Vay olsun' kurban kesenlere!
Mehdi AKSU

Mehdi AKSU

Site Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

'Vay olsun' kurban kesenlere!

A+A-

Başlığı okuyup hemen kızmayalım lütfen. Önce metni sonuna kadar okuyalım, sonra durum değerlendirmesinde bulunalım inşaallah. 

Kurban ibadetinden amaç takvadır. Zira Allah'u Teala şöyle buyurmuştur; "Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat O’na sizin takvanız (Allah’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır." (Hac,37)

"Vay, veyl olsun namaz kılanlara" tabiri Allah'u Teala'nın Maun süresinde namaz kılanlar hakkındaki tabiridir. Elbette bu tabir her namaz kılan hakkında değildir. Bu tabir "Şüphe yok ki namaz, çirkin ve kötü şeylerden alıkoyar insanı..." (Ankebut, 45) ayetinde belirtildiği gibi namaz kılanlar hakkında geçerli değildir. 

Kurban her ibadet gibi insanı Allah'a yaklaştırmalıdır. Zaten kurbanın kelime anlamıda yakınlık manasınadır. Esasen her ibadet kurbandır. Mesela Hz. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur; "es'salatu gurbanu kulli tegiyyin" Namaz her takvalının kurbanıdır.

Yani namaz her takvalıyı Allah'a yaklaştıran bir ibadettir. Namazları kendilerini Allah'a yaklaştırmayanlar hakkında Allah'u Teala Maun süresinde "Vay (veyl) namaz kılanlara" buyurduğu gibi kurbanları kendilerini Allah'a değilde mideye yaklaştıranlar hakkındada vay (veyl) kurban kesenlere demek mümkündür.

Kurban etini derin donduruculara doldurup üç beş ay boyunca kurban etini yiyenler, fakir fukarayı, yetimi, düşkünü umursamayanlar ve vicdanlarını bastırmak için kurban etinden üç kilo kadarını altı/yedi fakire verenler; kurbanlarını gurbeten ilellah değilde "GURBETEN İLEL MİDE" niyeti ile kesmiş olurlar.

Dinimize göre her ibadettin şekli, şartı ve ahkamı belirtildiği gibi kurban ibadetinin de hükümleri ve tasarrufu tüm ayrıntılarına kadar beyan olunmuştur. Kesilen kurbanın eti üçe taksim edilir. Bir kısmının fakirlere verilmesi, bir kısmının da konu komşu ve görenlere hediye edilmesi, diğer bir kısmının da yenilmesi müstehaptır. Ne mutlu kurban etini bu şekilde tasarruf edenlere.

Kurban ibadetinin ruhunu ve mesajlarını almak kurban ibadetine daha anlamlı bir mana yükleyecektir. Kurban bayramında ibadet adına hayvan öldüren hayvani temayüllerini de öldürmelidir...

Kurban bayramının talebi de vardır; İnsana Hz. İbrahim'in kurbanlığını, fedakarlığını, teslimiyetini hatırlatmalı ve bu şuuru insanda canlandırmalıdır.

Selam ve dua ile...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.