1. YAZARLAR

  2. Erkan MACİT

  3. Yapay zeka ile 21. yüzyılın ilk suikastı
Erkan MACİT

Erkan MACİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yapay zeka ile 21. yüzyılın ilk suikastı

A+A-

Filmler de bile az rastlanır garip olaylara doğru gitmeye başladık. 

Bu yazdıklarımı hafife almayın ya da size tuhaf gelmesin. 

Evet İstihbaratçı dostumla yine konuştuk, çok önemli gelişmeler var dedi. Sordum ne gibi? Dünya da daha neler olacak ki? Baksana her yer yangın yeri, karışıyor ortalık dedim. Konjonktür değişiyor belki de bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmasa da yeni bir dizayn sistemi geliyor! 
Peki biz bunun neresindeyiz dedim? 

Sen şimdi bizi bırak dünya tarihinde belki de bir ilk oluyor dedi. Anlat dedim.

Evet dedi.

İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden Fahri zadesuikastında ilginç gelişmeler var!

***

Yapay zekâ izleri! 

Olay yerine 10-15 metre uzaklıktaki Kamyonete yerleştirilen otomatik silah, ayrıca Fahrizade'nin yüzüne zum yapan ve yapay zeka kullanan akıllı bir uydu sistemi??

***

Nasıl yani  dedim.?

Anlattı istihbaratçı dostum

Yeni gelişmeye göre İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Ali Fedevi, suikasta kurban giden nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin, olay sırasında 11 korumasının bulunmasına rağmen ateş açılan yeri geç fark ettiklerini çünkü ateş açılana kadar şüpheli bir durumun olmadığını Fahrizade’nin beline isabet eden kurşunların omurgasını parçalaması sonucu yaşamını kaybettiğini bildirdi.

Suikastın, yol kenarına bırakılan bir kamyonete yerleştirilen ve elektronik sistemler kullanılarak uzaktan kontrol edilen otomatik silahla gerçekleştirildiğini belirten Fedevi’ye göre olay yerinde hiçbir saldırganın bulunmadığı ortaya çıkmıştı. 

Fahrizade'nin yanında 11 koruması bulunuyordu, olay mahalline 10-15 metre uzaklıktaki kamyonete monte edilmiş otomatik silahtan açılan ateşin bel bölgesine isabet ederek omurgasını parçalaması sonucu yaşamını yitirdiği netleşiyordu. 

Üstelik açılan ateş sonrası otomatik silahın imha edilmesi için kamyonette patlatılmıştı. 

Bu çok organize edilmiş bir olaydı. 

Bu suikast hemen tasarlanıp plana koyulacak bir durum değildi. 

Çok sofistike bir olay bu eğer iddialar Fedevi’nin dediği gibi ise ki Fedevi bu olayın üstüne gitmiş belli ki; Üzerine uzun zaman çalışılmış çok ince hesaplar yapılmış bir plan.Bu suikast daha çok konuşulur.

Yapay zekâ sistemi ile uydudan direkt çalışan tam otomatik bir silah kamyonete yerleştirilen patlayıcı sistemi ve suikast sonrası kamyonetin havaya uçurulması…

O teknolojiyi paramparça sokmuşlar yıllarca takip etmişler dedi istihbaratçı dostum.
Yeni karara bağlamışlar

Geri parçaları birleştirmişler
Muhtemel Operasyon yöneten uydu merkezinin İran’da hücresi yer birimi de vardır. Dedi.

Evet duruma göre;
Her adımı çok ince hesap edilmiş

Kamyonu bul patlayıcı doldur yetmez içine suikast silahı kur yetmez uydudan yapay zekayla yönet yetmez işi bitir yetmez kamyonda kendini imha etsin.!!

Bu nasıl bir ince hesap dedim?

Son yılların en büyük teknolojisi kullanılarak yapılmış çok yüksek oranda başarıya odaklı bir suikast başarılı olsun diye de uydu destekli yapayzekâ sistemi kullanılmış.

Yer ekibi, malzemeleri toplayan yerel ekip, birleştiren ekip, hesap eden ekip, kamyoneti bulup tüm dizaynı yapan ekip , demek ki yıllarca her gün disiplin içinde hedef takip edilip yolun o noktası belirlenmiş öyle kolay değil hesap kitap saniye saliseler konuşur yani İran içinde epey adamın kullanıldığı belli oluyor. Bu durum aslında çok çetrefilli. Rejimden birileri satın alınmışta olabilir. Güçlü kuvvetli dikkat çekmeyen rahat hareket edip malzeme lojistik yapan birileri?

Fedevi’nin açıklaması çok ilginçti...

Fedevi, 'Olay yerinde hiç kimse yoktu. Kamyonete yerleştirilen otomatik silahtan toplamda 13 kurşun sıkıldı. Geriye kalan kurşunlar korumalar tarafından sıkıldı. Kamyonete yerleştirilen otomatik silah, ayrıca Fahrizade'nin yüzüne zum yapan ve yapay zekâ kullanan akıllı bir uydu sistemiyle donatılmıştı.' demişti.

Suikastın bize yabancı gelmediği gerçeği de var ortada öyleki bana yıllar önce Bruce Willis’in 1997 yapımı ÇAKAL filmini hatırlattı. Film direkt kominizm ile mesajlar veriyor.  Rusya’ya kadar dayanıyordu. Mesaj ise ilginç dünya yeni bir oluşuma doğru gidiyor...?? 

Ve Rus Mafyasından bahsediyor. Bu mafyayı yakalamak içinde Amerikan teknolojisinden faydalanılıyor diyordu.??Teknoloji Amerikan teknolojisi ilginç? Ve Rusya da bu teknoloji için ABD’den istekte bulunuyordu.

Esas konuya döneyim.

Çakal filminde uydudan yüze zum yapan bir sistem kullanılıyor. Otomatik ateşlemeli silah bir kamyonet tarzı araca yerleştiriliyor. Ve kontrol bilgisayar aracılığı ile uydudan yapılıyor.  Fahrizade suikastı ile benzerliğe bakın. İlginç değil mi?

21.yy.'da belki de filmlerde gördüğümüz olaylar ve suikastlar bize şimdi gerçek olarak haber oluyor.
Ha bu arada şunu da söylemeden geçemeyeceğim

Elon Musk, Starlink projesi ile uzaya neden o kadar uydu gönderiyor acaba? 

Starlink, gerçekten de dünyanın dört bir köşesine internet erişimi sağlamayı amaçlayan bir projemi?

Ben bilmem bir düşünün derim!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.