Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Büyük güçler (Rusya) savaş olmadan yaşayamaz!

Büyük güçler (Rusya) savaş olmadan yaşayamaz!

Ukrayna cephesinde ölen ve esir alınan askerlerin başta Kadirov'un askerleri olmak üzere Suriye'den ve 30 civarında sözde özerk cumhuriyetlerden topladığı askerleri cepheye sürmektedir.

1994 yılında Çeçen nüfusu bir milyon civarındaydı çok önemli bir kısmını katletti, bütün Çeçen liderleri baskın ve suikastlerle yok etti ve Kukla Ahmet Kadirov'u yetkisiz bir vali olarak atadı.

Ahmet Kadirov'un öldürülmesinden sonra yerine oğlu Ramazan Ahmetoviç Kadirov atandı, Ramazan Ahmetoviç Kadirov Çeçenleri katleden Putin'in sadık bir uşağıdır. Şimdi rivayete göre 16 bin civarında bir sözde orduyu Putin'in emrine verdiği ve Ukrayna cephesine gönderdiği bilinmektedir. Bu Çeçenler dahil Putin'in bu 30 sözde özerk cumhuriyetlerden topladığı askerlerin bir vatan savunması direnciyle cephede vatanını savunan Ukraynalı askerler gibi çarpışacaklarını beklemiyorum.

Ayrıca Suriye'den getirilen paralı askerlerin alacakları dolarları harcamak için hayatta kalmaları gerektiğini her zaman hesap edeceklerini düşünmemek elde değil. Bugün itibariyle Ukrayna'ya Ukraynalı olmayan ve Ukrayna saflarında Rusya'ya karşı savaşmak için gelen büyük bir insan akımı var.

Bu insan akımının içinde 20' e yakın para için savaşmaya gelenler olmasına rağmen bu sayının beş katı kadar da Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya karşı kendilerini özgürlük savaşçısı adleden büyük bir sayı var, bu durum Rusya'nın işinin kolay olmadığının bir göstergesidir. Rusya görüşmeler yoluyla bazı tavizler kopararak, Kırım ve Rus nüfusun yoğun olduğu yerleri almak suretiyle onurunu kurtarmak isteyeceğini düşünüyorum. Savaşın kısa sürede bir tarafın kesin üstünlüğüyle sonuçlanacağı en son akla gelen durumdur.

Ayrıca ABD, İngiltere ve NATO'nun da burada prestijinin sarsılmaması, ayrıca eski sovyet ülkelerinin  Rusya tehlikesi ve korkusuyla yaşamamaları için Rusya'ya bir fren koymanın tam zamanı olduğu fırsatı iyi değerlendirilecektir. Bugün 17milyon km² yüz ölçüme sahip olan Rusya hükmettiği coğrafyayı düşünürsek 35milyon km² civarındadır ayrıca yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, deniz ve okyanus imkanlarının devasa büyüklükte olduğu, öz Rus nüfusunun 60milyon civarında olduğu dikkate alınırsa Rusya bu güce nükleer silahlar ve işgal politikasıyla sahip olduğu gibi bir acı gerçekle karşı karşıyayız.

Bir de bu savaşla gerek Rusya gerekse Ukrayna'ya silah veren ülkeler özellikle bazı ileri teknoloji ürünü silahlarının savaş sahasındaki etkisini ve eksikliklerini tespit edeceklerdir. Üstün kabiliyet gösteren silahların, savunma ve saldırı araç ve cihazların üretimini artıracaklardır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Mehmet BİREY Arşivi