Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Savaş çığırından çıktı

Savaş çığırından çıktı

Ukrayna'nın saldırıya uğraması, Rusya'nın çarlık ve SSCB kibri ve yayılmacı tutumu, ABD ve İngiltere'nin Ukrayna- Rusya savaşını bir fırsata çevirip bir taraftan NATO ittifakının güçlenmesini ve Rusya'nın da artık Avrupa'yı ve eski SSCB topraklarını ön bahçe olarak görmesinin kabul edilemeyeceğini Rusya'ya göstermiş oldu.

Her ne kadar Rusya- Ukrayna savaşı olarak konuşulsa da düşük yoğunluklu NATO-RUSYA savaşı söz konusudur. Ukrayna'nın kullandığı silahlar ABD, İngiltere ve Fransa menşeyli NATO silahlarıdır.

Ukrayna ordusunu sevk ve idare eden askeri uzmanlar kısa ifadeyle NATO'ya aittir. Sadece savaşın nükleer çatışmaya dönmemesi için gerek NATO gerekse RUSYA hassas davranmaktadır. 

Bu savaşın RUSYA için çok önemli sonuçları olacaktır. Eğer Putin hedeflerine ulaşamazsa  bunun birinci sonucu güçlü Putin profili çok yıpranacaktır. İkincisi de birleşmiş milletlerin bağımsız devlet olarak kabul ettiği hiçbir devlet bundan sonra kolayca işgal edilemeyecektir.

Bugün bütün ülkelerin birbirleriyle yaptıkları çok önemli anlaşmalar vardır, bu anlaşmalar ekonomik, stratejik, sağlık, gıda, çevrenin korunması, eğitim ve bilimsel çalışmaları kapsamaktadır. Bu anlamda bütün yaptırımlar karşısında durmanın saldırgan devletler için çok önemli sonuçları olacaktır.

Özellikle Çin gibi nüfusu 1,5 milyar nüfusa sahip bir ülkenin yaptırımlar karşısında çok büyük zorluklarla karşılaşacağı  kaçınılmazdır. Yaptırımlar çok önemli bir silahtır ve savaş iki kolda devam etmektedir. Ekonomik ve askeri savaş olmak üzere.

Önümüzdeki yıllar savaş teknolojilerinde çok önemli gelişmeler olacaktır. Özellikle uzaktan kontrol edilebilen kütlesel olarak hafif ancak etki olarak çok büyük etkiye sahip silahlar ve insansız savaş aparatları geliştirilecektir.

Bu alanda ABD ve İngiltere'nin büyük bütçelerle çalışma yaptıkları kendileri tarafından ifade edilmektedir. RUSYA ve ÇİN de aynı hedeflere varmak için boş durmamaktadır.

UKRAYNA-RUSYA savaşı yeni bir silahlanma yarışına yol açmıştır.

RUSYA'nın gerek UKRAYNA elindeki hava savunma sistemleri, tanksavarlar ve istihbarat paylaşımı noktasında yetersiz olduğu açıktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Mehmet BİREY Arşivi