1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mehmet BİREY

  3. Ukrayna savaşı çok ders verdi!
Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ankara Ünv. Fen Fak. Fizik bölüm
Yazarın Tüm Yazıları >

Ukrayna savaşı çok ders verdi!

A+A-

Rusya nükleer gücü sayesinde dünyaya meydan okuyor ve milletlerarası anlaşmaları, insan haklarını yok sayıyor ve çok riskli adımlar atıyor.

Ukrayna'nın nükleer reaktörlerine saldırılar düzenleyerek ne kadar kitlesel katliam yapacağı noktasında herkese gözdağı veriyor.

Ukrayna halkının özgürlük ve bağımsızlığına karşı eski alışkanlıklarını fazlasıyla devreye koyuyor.

Bugün SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan 14 Balkan ve Kuzey Atlantik ülkeleri NATO'nun korunma şemsiyesi altına alınmış durumda ancak Ukrayna halkı gerek nüfus yapısı gerekse başka sebeplerle Rusya'nın pençesine bırakılmış durumdadır.

Ukrayna savaşı gösterdi ki kendi gücünüz bir yükün altından çıkmak için tek ve en önemli olanıdır.

Hiç kimsenin gücünü kendi gücünüz olarak almayın, olursa iyidir ancak  bu yükü taşıma kapasitesine ne kadar sahip olup olmadığınızı doğru değerlendirmek zorundasınız.

Ukrayna başta ABD ve NATO'ya güvenerek ayrıca Fransa, Almanya ve İngiltere'den destek alacağına ümit besleyerek yanıldı ve büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor ayrıca bu beklentiler Ukrayna'ya bugün itibarıyla faturası çok ağıra mal oldu.

Halbuki eğer Ukrayna kendi öz gücünün hesabına göre hareket etseydi hiç olmazsa bu kadar bir maliyet ödemezdi.

Bu durum  bize kendi haklarımızı en zor durumda koruma güç ve kuvvetine sahip olmanın önemini anlatıyor. Zaten terör örgütlerine binlerce tır silah yardımı yapan o güç sizin yanınızda yer alır ki.

Bugün milli devletleri bekleyen en büyük tehlike içerde ayrılıkçı ve bölücü unsurların olması ve bu unsurların büyük güçler tarafından kullanılmasıdır.

Çarlık Rusya'sının imparatorluk hayalleri SSCB ile devam etmiş ve bugün de Putin o hayali yeniden canlandırmak için tekrar harekete geçmiştir. Putin'in ifade ettiği "Nerede Rus varsa orası Rus toprağıdır." sözü saldırganlığın boyutunu nerelere kadar götürebileceğinin işaretidir.

Putin basın toplantısında 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından bahsederek bize 93 harbini ve Osman Paşa'nın ve Ahmet Muhtar Paşa'nın kahramanlıklarını ve bizim Balkan ve Kafkas cephelerindeki yenilgimizi hatırlattı.

Bu hatırlatmada bizim çıkaracağımız elbette çok ders var. Bizim dersimize tarihten ders çıkararak çalışmamız bu anlamda çok önemlidir. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.