Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ukrayna- Rusya savaşının kısa sürede bitmesi zor gözüküyor

Ukrayna- Rusya savaşının kısa sürede bitmesi zor gözüküyor

Bu şiddette hiçbir savaş kısa sürede bitmez. Tarafların dışında büyük güçler açık olarak savaşın uzamasını ister. Savaşın uzaması için de çok katkıda bulunurlar. Özelikle Ukrayna'ya bu kadar silah yardımı yapan ABD ve İngiltere önemli bir fırsat elde etmişlerdir. Bugün gelinen nokta göstermiştir ki Rusya NATO karşısında hem silah hem de ordusunu sevk ve idare yönüyle yetersizdir.

Eğer Ukrayna yeterli hava gücüne ve SÜPERSONİK, TERMOBARİK füzelere sahip olsaydı Rusya daha da perişan olacaktı. Bu durumda bu savaş NATO ve Rusya arasında olması durumunda anlaşıldı ki Rusya'nın mağlubiyeti tartışma götürmez bir gerçektir.

Putin Ukrayna'yı küçük görerek büyük hata yaptı ayrıca Stingerlerin Afgan savaşında verdiği dersi hiç kale almadıkları görüldü. ABD açıktan Ukrayna'ya 500 stinger hava savunma sistemi yeteri kadar tanksavar SİHA'larını cömertçe vermiştir.

Şimdi ABD Ukrayna'ya JAVALİN hava savunma sistemi vermek üzere,  Özellikle ABD, İngiltere ve NATO bu savaşta büyük kazanç sağlamışlardır ve savaşın uzamasına taraftarlar. ABD ayrıca Rusya'nı SÜPERSONİK ve TERMOBARİK füzelerinden aynı kategoride fakat hız, etki sahası yönüyle yeni nesil füze geliştirme çalışmalarını başlatmış durumdalar.

Bu savaş bir gün bitecektir ancak savaş sonrası Rusya silah sanayisine çok daha fazla bütçe ayıracak yeniden bir silahlanma yarışı başlayacaktır. Savaş alanında denenen silahların yeterli ve yetersiz olmasının en iyi tespiti bu savaş alanındaki başarısıyla doğrulanır. Rusya'nın bu noktada çıkaracağı çok ders var.

Bir de insanların vatanlarını ve hürriyetlerini kaybetme duygusuna kapıldıkları zaman direnme ve savaşma güçleri çok artar. Özellikle yabancı askerlerin paralı asker olarak kullanılması da savaşma iradesi için olumsuz bir durumdur.

Savaş vatan, millet, hürriyet ve şehitlik aşkıyla olursa bu direncin karşısında kimse duramaz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Mehmet BİREY Arşivi