Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

CHP iktidarı mı?

CHP iktidarı mı?

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Kılıçdaroğlu'nu gösterme ısrarı cumhur ittifakını rahatlatıyor.

CHP'nin oyunun İnönü, Ecevit ve Baykal'a rağmen hiçbir zaman yüzde kırkı bulmadığı hatırlanırsa ki bugünkü HDP'nin de o tarihlerde CHP'nin içinde olmasına rağmen.

Bugün altılı ittifak makul bir aday çıkarmadığı taktirde seçimi AKP, MHP ve BBP ittifakının göğüsleyeceği kolay gözüküyor.

Evet pahalılık özellikle akaryakıt zamları toplumu ağır olarak etkilemesine rağmen, iyileştirme tedbirleri ve dış politikadaki başarıların toplumu etkilemede daha belirleyici olacağını düşünüyorum.

Ayrıca TSK terörü destekleyen malum ülkelere karşı bu mücadeleyi verirken, içerde PKK'nın siyasi uzantısı olan HDP ile ittifak halinde olan CHP'ye desteğin azalacağını düşünüyorum. Öncelikle CHP Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı olma hayalinde vazgeçmesi dahi yetmez, aklına dahi getirilmemelidir.

Tarih içinde CHP'nin açtığı yaraların tedavi olmadığı açıktır. Özellikle eğitim  kurumlarında gerek eğitim ve öğretim özgürlüğü, gerekse inançlara saygı noktasında CHP'nin ideolojik ve mezhepçi tutum ve davranışlarında zerre kadar bir değişiklik söz konusu değildir.

CHP'nin temel ideolojisi modernlikten çok uzak, sosyal hayatta batıcı, ilim ve bilime karşı kaygısız, endüstri ve sanayiye ilgisiz, medeniyet coğrafyamıza antipatik ve Türk milletinin çeşitli coğrafyalardaki durumunu bir insanlık meselesi olarak almayan ve Türk milletini temsil hakkı olmayan bir ideolojik harekettir.

Bu haliyle CHP'nin iktidara taşınması taşıyanlar için büyük bir vebal olacaktır. Ben beni bildim bileli CHP idamların, boykotların, direnişlerin, eğitim mağduriyetlerinin, inanca aykırılığın ve saygısızlığın, huzursuzluğun müsebbibi olan ana muhalefet partisidir. Bu konularda çok tecrübeli diğer konularda çok tecrübesizdir.

Özellikle CHP'nin sicili ile müsemma olan hal ve davranışlarını bırakma ihtimali yoktur. Bu durum kimyasına ve hayat tarzına aykırıdır.  Helalleşelim demek kolay ancak helâlleşmek samimiyet ister.

Ömrünün en kıymetli yıllarını CHP'nin zulmü altında geçiren milyonlar söz konusudur. Hangi terör, bölücülük ve milletin inançlarına karşı bir eylem varsa CHP bu eylemin göbeğinde yer alır.

Türk milli eğitim rayından çıkaran ve eğitim kurumlarında militan eğitimci olarak gösterilenlerin yüzde sekseni Köy Enstitülerinden yetişen öğretmen kadrosunun eseridir.

CHP hala köy enstitülerinin şiddetli savunucusudur. 1974 CHP- MSP hükümetinde milli eğitim bakanı olan Mustafa Üstündağ fırsatı bulur bulmaz çok kaliteli öğretmen yetiştiren 89 öğretmen okulunun öğretmen yetiştirme programını kaldırarak köy enstitülerinin kapatılmasının rövanşını almıştır.

28 Şubat sürecinde meslek liselerinin kapatılmasına imam hatiplerin kapatılması için alkış tutmuştur.

CHP'nin iktidarı hayır getirmez, ülkemizi CHP iktidarına muhtaç edenlerin sorumlulukları büyüktür.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Mehmet BİREY Arşivi