1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mehmet BİREY

  3. Eğitimle vurdular
Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ankara Ünv. Fen Fak. Fizik bölüm
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitimle vurdular

A+A-

Bazı konular üzerinden kavga yapılmaz, siyaset üstü tutulması gereklidir. Bu konuların başında eğitim gelir. Bir ülke kendisini nasıl tanımlıyorsa eğitimi bu tarife uygun olmalıdır. Türk milleti kendini milli değerlere bağlı bir millet olarak tarif eder. Bu milli değerler; vatanın ve devletin muhafazası, birlik ve beraberliğin devamı, tarih boyu uğruna savaştığı inanç, örf ve geleneklerinin korunması, bağımsızlık, adalet ve ahlaklı olmak gibi değerlerdir.

İkinci bir alan tarihtir. Tarih bütün gerçekleri en şumunlu şekilde aydınlatır ve tarih en iyi araştırmacıdır. Bir ülke tarihini çok doğru ve detaylı araştırmak ve en doğru tarihe ulaşabilmek için eğitim yoluyla en doğru tarihi nesillerine anlatmalıdır. Bir ülke ilimi teşvik etmeli ve okuma kapısını açık tutmalıdır.

Türk milli eğitimi maalesef millilik vasfını hayata geçirememiştir. Bir ülkede eğitim yabancı ideolojilerin etkisi altına girerse topluma büyük zararlar açar. Bugün ileri batı ülkeleri kendi nesillerini kendi kabul ve tariflerine uygun olacak bir eğitim sistemi içinde yetiştirmektedirler. Bize gelince bilindiği gibi eğitimimiz yasaklarla dolu ve milletimizin tarihini görmemezlikten gelen müstemleke aydın psikolojisinin uzun süre etkisi altında kalmıştır. Son iki yüz yıl klasik ve modern anlamda temel bilimlerin arka arkaya doğuşunu gerçekleştirmiş bu süre içinde  bugünün ileri ülkeleri kendi yapılarıyla uğraşmadan gerekli yolu katetmişlerdir. Biz ise yapımıza tamamen ters olan bütün izimlerin işgaline uğramışızdır.  Dışardan adam getirmeden beyni dışarıya çıkmış müstemleke kafalı yada kendi kültürüne yabancı kafalar tarafından sömürgecilerin yapamayacağını millete reva görmüşlerdir.

Sonuç olarak eğitim neden bir millet için çok önemlidir sorusuna biz gerekli cevabı şöyle vermeliyiz; cehaletten kurtulmak için, teknoloji ve sanayide ilerlemek için, sağlıklı bir toplum olmak için, kabile veya aşiretten kurtulup milletleşmek için, birlik beraberlik ve kardeşlik ülsiyetini sağlamak için eğitim gereklidir.  Önemi bu kadar büyük olan eğitimi içerden sekteye uğratmak ve sakatlamak sizce kimin işine yarar!  Konu çok derindir, hastalığın detaylı analizi teşhis ve tedavisi elzemdir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.