1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mehmet BİREY

  3. İnsan makul değilse aşırı ve zararlıdır!
Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ankara Ünv. Fen Fak. Fizik bölüm
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan makul değilse aşırı ve zararlıdır!

A+A-

Makul davranış; beklenen, kabul edilebilir, akla uygun, olmasında kimseye bir zararı olmayan davranıştır. Birde mütedil olmak deyimi vardır ki bu da tedbirli aşırılıklardan uzak, orta yolda olmak anlamlarını taşır çoğunlukla makul davranış ile mütedil olmak arasında eş anlam doğar.

Toplum nezdinde bir insan için makul insan veya mütedil insan sözleri o insana verilen kıymetin veya değerin ölçüsüdür. Güzel insan sözü de bu davranışları sergileyen insanın hak ettiği sonuçtur. Bugün bilim ve teknolojinin bize sunduğu imkanlar güzel insan ve kötün insan halini kilometrelerce uzaktan elektromanyetik dalgaların modülasyonu maharetiyle anında, eş zamanlı olarak bu yüzleri, doğru yanlış bu sözleri şekil ve şemaliyle bize  geliyor ve ekranlarda seyrediyoruz. 

Ayrıca elektromanyetik dalgalara modüle edilen şekil, söz ve içerikler kainatın hafızasına kaydediliyor. Ayrıca levhi mahfuza olan kayıt ise ilahi adaletin emrinde hazır kılınıyor, elimiz, beden dilimiz ve sözlerimizle ne kadar büyük bir sorumluluk altındayız, değil mi? Büyük bir sorumluluğumuz var, bu sorumluluk insan olmanın gereğidir, bu kadar nimetle mükafatlandırılan insan soyunun buna karşılık olan büyük sorumluluğudur.

Sadece üzerinde yaşadığımız Dünya değil bütün kainat bize güler yüzlü davranıyor, bize bütün nimetlerini yağdırıyor ancak biz insan soyu maalesef kainata vefalı değiliz, isyan modunda olan soyuz! Kainatın tüm cömertliği ve adaletine rağmen biz önce kainata ve tüm varlıklara karşı kötü özümüz ve kötü yüzümüzle adeta isyan modundayız! İnsan isyanla maluldür sözünü doğrulamak için ne kadar çok gayret ediyoruz, en başarılı olduğumuz eylemin nisyan olduğu her halimizde belli oluyor.

Kanun, kural, hak, hukuk, adaleti yan yoldan geçmeyi başarıyoruz, biz her tarafı fesada veriyoruz, biz ne yapıyoruz? Bugün itibarıyla havayı, suyu, çevreyi kirletiyoruz. İnsan genetiğini ve bitki genetiğine müdahalede yarışıyoruz! Beden dilimiz çok kırıcı, hakaret, bühtan, nefret içeriyor. Bana göre değilse yansın dünya diyoruz!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.