Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

İstihbarat zaafa gelmez

İstihbarat zaafa gelmez

Uzun zamandır. Görüşmediğim istihbaratçı abimle geçtiğimiz günlerde denk geldim. Ülke, gündemi hakkında konuşmaya başladık. Dedim ki nereye gidiyoruz böyle, dünyada neler olup bitiyor. Nereden başlasam ki Burak. Konuya girerken şu cümleler döküldü ağzından. Eğer istihbarat kurumu zayıfsa seni başkası yönlendirir. Şaşırdım nasıl yani dedim. Bizler Dünyayı milli kilometre taşlarımız ile sardık. Milli personel ile. Vatanın öz evlatları ile bu evlatlar dedi öyle satın alınacak insanlar değiller. İstihbaratta en önemli kural seçilen personelde olabilecek en kalifiye insanları seçmeye çalışırlar. Dünya genelinde bütün istihbarat servisleri, satın alınamayacak,hainlik yapmayacak,duygusal zafiyetleri olmayacak,cinsel disiplin olacak, inançsal gelgitler yaşamayacak, iyi rol yapacak, zeki ve akıllı olacak gibi hususlara dikkat edilir. Teknoloji ne kadar ileri düzeyde olsa dahi en verimli istihbarat metodu HUMINT İnsana dayalı istihbarat yöntemidir.


Bal tuzağı zafiyeti ile örnek verelim. Cinsel tuzak. Bal Tuzağı, kadınlar aracılığıyla erkek hedefe yaklaşabilme amaçlı kullanılmaktadır. Dünya genelinde Honey Trap olarak bilinen bu taktik, istihbarat servislerinin sıkça kullandığı yöntemler arasında yer almaktadır.Erkeğin ya da kadının karşı cinsi baştan çıkartarak istihbarat elde etmesine verilen isim. Bal tuzağıdır.
Örneklendirme yaparak devam edelim zafiyetler konusuna, En büyük istihbarat zafiyetleride geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi idi. FETÖ örgütünün yıllarca sınav sorularını çalarak, mensuplarına sınav kazandırdığı, bürokrasiye eleman yetiştiren polis, harp okulları, askeri liseler ile mülkiye ve adliyede tam hakimiyet sağladığı, bunun da örgüte operasyonel kabiliyet kazandırdığı bir istihbarat zafiyetidir. Başta da değindiğimiz gibi kurumda zaafiyet var ise başkaları yönlendirir. FETÖ yapılanması da öyle cemaat aklıyla örgütlenmedi. CIA aklıyla ilme,ilme örgütlendi. Ama Türk milleti bütün oyunları bozdu 15 Temmuz'da tokadı vurdu. Bu yapılanma işlemi istihbarat kurumlarında ders olarak okutulmalıdır.Bir daha ki dönemlerde başka cemaatler veya dış destekli yapılara müsaade edilmemeli kuruluşlarından bu yana takip edilmelidirler. Vatansız hainler, Devletin kurumların da görev alın. Aidiyetinizi bağlı bulunduğunuz hain yapıya hissedin. CIA'in güdümünde,tasmalı hainler sizi.
Şu an Libya'da Askeri sahada avantajı sağladık. Güçlü Diplomasi ile Siyasi destekle bu kazanımı kaybetmemeliyiz. Siyasi ve Diplomatik zaafiyet göstermeden bu kazanımı perçinlemeliyiz. Çünkü Libya’da farklı çıkar hesapları yapan yerel siyasi aktörler de Rusya’yı Suriye rejimi gibi kendi arkalarına almak istiyor. Zira Suriye sonrası süreçte Libya’da Rusya’ya olan güven iyice artmış durumda. Trump idaresinin Libya politikası henüz belirgin değil. Öte yandan.Rusya, oyunun yeni kuralları netleşene kadar ölçülü davranmayı sürdürecek gibi görünüyor. İstihbarat zaafiyetleri için sayfalar dolusu örneklendirme yapabiliriz.Unutmadan 100 operasyon yapılsa 99 'unda başarı elde etseniz toplumun, kamuoyunun haberi olmaz bu başarılardan. Ama 1 başarısız operasyon yapılsa bütün kamuoyuna yansır. Önemli olan zaafiyet oluşmadan operasyonu yürütebilmek. Aklıma gelmişken.


Eski bir aile dostumuzdan dinlediğim bir anıyı sizlere anlatmak istiyorum.Kendisi şu an 65 veya 70 yaş aralığında. Operasyon görev yerim Ürdün dü evladım dedi. O zaman bölgeye her gidişimde, Amerikan istihbarat örgütü, CIA'nin. İsrail istihbarat örgütü Mossadın ve Bölgede bulunan diğer servislerin haberi olurdu bölgeye gittiğim zamanlarda beni takip ederlerdi neden geldi diye. Genellikle bölgede diğer servislerle ortak istihbari paylaşımlarımız olurdu. Daha sonraki zamanlarda, Lübnan'a görevim düştü yanlız diğer servislerin bölgeye gittiğimden haberleri olmaması gerekiyordu. Yani bir nevi istihbarat zaafiyeti oluşmaması açısından. İlk önce başka kimlikle Romanya'ya oradan da Ürdün'e uçmuştum. Görevimi bitirdikten sonra yanılmıyor isem 4'ncü günümde diğer servislerin bölgede olduğumun haberini almışlardı. Bu da demişti bizim işimizin ustalığından kaynaklanıyor. Zaafiyet göstermeden operasyon yürütmek bizim işimizdi.


Şimdiki şartlarda istihbarat işleri özel paralı askeri şirketlere kaldı. Özel askeri şirketlerin bölgelerde yürüttükleri faaliyetler yelpaze gibidir. İstihbari bilgi toplarlar. Bulundukları bölgede askeri eğitim verirler,kuruluşlar ve savaşla ilgili konularda profesyonel hizmet sunuyorlar. Lojistik destek, taktik saldırı operasyonları, stratejik planlama, gizli istihbarat edinme analiz etme, operasyonel destek, çatışma bölgelerinde savaşma ve savunma, askeri eğitim ve askeri teknik yardım gibi askeri becerilerin tedarik edilmesi yerine getirdikleri işlemlerdir.Dünya genelinde örtülü ve kirli savaşlar arttıkça özel askeri şirketler bu savaşta başı çekerler. Bu tür şirketler sadece savaşan şirketler değil. İstihbarat' ta yapıyorlar, bir şekilde istihbarat paylaşımı yapıyorlar çıkara göre bilgi satıyorlar, istedikleri şekilde sattıkları bilgiler ile yanıltıcı istihbari bilgiler sunarak çift taraflı ajan faaliyeti yürütüp,bir nevi istihbarat zaafiyeti oluştura biliyorlar.


Dünya genelinde kamuoyuna sunulan o kadar çok enformatik, ve manipüle edilmiş bilgiler mevkut ki. Açık istihbarat derleme açısından bilgi kirliliği yaşanmaktadır. İstihbarat servisleri,istihbarat raporlarını yazar iken sağlıklı düşünmek zorundalar. Alkol kullanımı olan,cinselliğe, ve gece hayatına alışık olan uzmanların tutacağı raporlar ne denli gerçeklik olarak kabul edilebilir. Tartışmaya açık bir konu.


İstihbarat raporu yazılır iken. Kişi kendi benliğinden sıyrılıp. Milli benliğine geçerek o denli raporlarını tutmalıdır. Tek düşüncesi rapor yazar iken ülkem için,milletim için gelişen ve küreselleşen dünya da bizde varız o denli. Milli ve manevi duygularla harmanlanıp raporları yazmalılar. Üst makamlara net bilgiler çıkması açısından. Sağlam raporlar sunulmalı ki karar verenler raporlardan fayda sağlasın. Kamuoyunda bir bakış açısı var .


İstihbaratçı veya casus denildiği zaman akıllara gelen ilk isim , sinema ve film kahramanı 007 James Bond karakteridir. James Bond karakterinin akıllarda oluşması,yanlış bir düşünce akıllara gelmesi gereken istihbaratçı karakteri Sherlock Holmes karakteridir.


Türklüğün ve Türk devletinin bekası için yaptıkları, normal bir insanın hayatına sığamayacak kadar büyüktü.Hiç bir zaman takdir edilmeyi beklemediler.Zaten hiç bir zaman da yaptıklarından ötürü takdir edilmeyi beklemiyorlardı. Geçmişten günümüze vatan millet aşkıyla mücadele ederek şehit düşen istihbarat personellerimize rahmet olsun.


Cümlesinin ruhlarına El Fatiha.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Burak İĞLİKÇİ Arşivi