1. YAZARLAR

  2. Burak İĞLİKÇİ

  3. Starlink uyduları ikinci Echelon mu?
Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Starlink uyduları ikinci Echelon mu?

A+A-

 

Değerli okuyucular. Bugün stratejik araştırmalar yapan haber kaynağım ile görüştüm konumuz küreselleşen ve gelişen dünya'da ülkemizin durumu ve teknoloji'nin gelişmesiyle istihbarat alanında ki yeniliklerdi. Konu, konuyu açtı.

Ben sordum haber kaynağım cevapladı belli başlı bilgileri size açıklayacağım. Gündem derin ve hareketli modern çağın yaşanan en yeni ve ileri düzey'deki savaşı elektronik harp ve uydu istihbarat sistemleri idi. Askeri alanın vazgeçilmez savaş alanı elektronik harp ve uydu sinyal istihbarat savaşlarıdır.

 

Belki hatırlarsınız. Adım Adım Komplo - Echelon Conspiracy diye sinema filmi var.

Hollywood yapımı. Filmde muazzam bir şekilde.Cep telefonu ile bireyi yönlendirerek emirler veren bir görünmez akıl vardı.

Filmde CIA sisteme giriyor bu sistemi kim kontrol ediyor diye. Bir bakıyorlar sistemi kontrol eden koca kulak, Echelon dileyen filmi izleye bilir.

Öncelikle Echelon un kısa bir açıklamasını yaparak yazımıza giriş yapalım.

Echelon Dünyadaki tüm iletişim araçlarını (telefon, faks, elektronik posta, teleks, radyo dalgaları) kontrol edebilen ve dinleyebilen bir sistem.

Echelon sistemi, siyasi askeri ve ekonomik amaçlı olarak ABD tarafından kullanılmaktadır. Askeri amaçlı olarak kurulan bir sistem, bugün, uluslararası rekabette ABD şirketlerinin menfaatlerini koruyacak tarzda bir casusluk faaliyeti yürütmektedir. 1993 yılında, Başkan Bill Clinton tarafından Ulusal Ekonomik Konsey kurularak sanayi casusluğuna özel bir önem verilmiştir. Kurulan bu sistem sayesinde tüm ihaleler takip edilmekte, gerekli bilgilere ulaşılmakta, diğer devletlerin verdiği teklifler ele geçirilmekte ve ABD şirketleri buna uygun teklifler vererek ihaleleri kazanmaktadır.

Echelon sistemi, Teknolojinin kullanıldığı tüm iletişim sistemlerini, dinleyebilmekte, elde edilen tüm bilgiler, süper bilgisayarlarda kayıt altına alınıp işlenmektedir. Dinleme ile elde edilen veriler, sözlük ( Dictionary) adı verilen bir filtreleme sisteminde filtrelenmektedir.

Rusya, Çin, Almanya, Fransa ve İsrail gibi devletlerin de benzer dinleme sistemleri kurdukları ve dünyayı dinledikleri bilinmektedir.

 

Gelelim Starlink uydularına kısa bir araştırma yaptığınızda karşınıza masumane açıklama çıkmaktadır. Bu şekilde aktardığım gibi. Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takım yıldızıdır.Takım yıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır. Starlink projesi dünyanın yörüngesinde oluşturulmaya başlanan bir uydu ağı. Arkasında dünyanın en popüler girişimcilerinden Elon Musk ve onun uzay şirketi SpaceX var.

Hatırlarsanız 22 Nisan’da yörüngeye çıkarılan ve dünyanın çevresinde dönmeyen başlayan ilk posta gönderilen uydular, tüm dünyada UFO paniğine neden oldu. Çünkü arka arkaya ip gibi sıralanıp alçak yörüngede dönen uydular çok parlak ve net seçilebiliyor. Algılarda UFO istilası olarak kaldı. Peş peşe gökyüzünde görülen ışık saçan cisimleri vatandaşların UFO olarak algılaması normal.

Düşünsenize dünyanın yörüngesinde 7/24 dolaşan binlerce uydular mevcut ve bu uydu ağında elektronik istihbarat ve gözlemin olduğunu. Echelonla dünya'yı dinlediler, peşinde starlink uyduları ile daha kapsamlı ses ve görüntü alabilen nokta operasyonlar yapabilme kapasitesine sahip elektronik harp unsurları uydular.

Uzaya gönderilen binlerce uydu masumane gözükmüyor. Neymiş efendim işte bedava internet gibi söylemler, internet hızındaki ilerleme gibi söylemler yersen. Dünya genelinde muazzam bir elektronik istihbarat ağı sistemi, kurdular Echelon dan sonra Starlink.

Bu çalışmayı yazmadan önce değerli ağabeyim araştırmacı yazar. Erkan Macit bir yazı kaleme aldı. Yazısı ses getirecek cinsteydi. Siyasetcafe'de yayımlandı. Yazı Başlığı Yapay zeka ile 21. yüzyılın ilk suikastı idi. Yazıda dikkat çeken kısım yapay zeka izleri ve yapay zeka kullanan akıllı bir uydu sistemi. Çok ilginç dikkat çeken bir çalışma yapmış. Erkan Macit yazının tamamını okumanızı tavsiye ederim.

Yapay zeka, üstün Amerikan teknolojisi, uzay teknolojisi ve uzaya 60 bin uydu gönderen Amerika Starlink projesi ile uydular sistemi ile dünyayı gelişmiş teknoloji ile hem izleyecek hem dinleyecekler.

Rusya'nın Türkiye'nin yanında yer alması dünya konjonktürü değişiyor olması ve 2030 da Avrasya'nın lider ülkesi Türkiye'dir. Bunu bir kenara yazın ve 2030 yılına giden süre zarfında ülkemize yönelik çeşitli oyunlar oynanacak. Takipte kalın. Bizde ülke olarak kurulan her oyunu bozacağız.

Gelişen ve Küreselleşen dünya da ülke olarak bizde varız.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.