Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Karınca gibi çalışmak lazım!

Karınca gibi çalışmak lazım!

Karınca hikayesini herkes bilir. Çalışmanın önemini vurgulamak için anlatılır. Bu hikaye gerçekten tembellik yapmamak ve çalışmanın önemini anlatan güzel bir hikayedir. Bugün bu hikayeden çıkarmamız gereken çok ders olduğunu düşünüyorum. Özellikle tarım toplumu diyebileceğimiz toplumlar dünya gerçeğinden bihaber yaşarlar, bu büyük bir handikaptır. Çünkü bugünün dünyası çok farklıdır. Haberleşme sistemleri, ulaşım araçları, radarlar ve uydular dünyayı çok küçültmüş ve sanal komşuluk doğmuştur. Bilim ve teknolojinin haberleşme ve gözlem sistemlerine elektromanyetik dalgalarla yapılır olduktan bu yana sırlarımızın ifşası dahi kontrolümüz dışına çıkmıştır. Yapay zeka, yazılım mühendisliği insansız kara, deniz ve uzay araçlarının çok yoğun olarak hayatımıza girme arifesinde olduğu günlerdeyiz. Gelişmeler bu kalitede ve bu hızla devam ederken geri kalmış tarım toplumları tarımda da geridedir. Milli gelirleri çok düşük, toplum barışı sıkıntılı, eğitim ve öğretim sistemi başarısız, milli değerlerden uzak ve aydınları basiretsiz, siyaseti derin kavgaların içinde ve sorumsuz. Geri kalmışlık öncelikle dilini, tarihini, kültürünü küçük gören sözde aydınlar en başta gelen problemdir. Bizim eğitimimize gayrı milli iklimlerde yetişen sözde aydınlar büyük zarar vermiş, barış içinde çalışmak yerine eğitim kurumlarını sürekli kavga içine çeken aydın gerçek değil sözde aydınlardır.

Bugün kışa hazırlık yapılacak gündür. Bizi kavga, zaman israfı ve içeride didişmeye verecek bir anımız olmamalı ve yukarıda saydığım problemleri barış ve kardeşlik içinde

çözmemiz çok önemlidir. Bunun yolu ve yordamı bellidir. Ülkemizin birliği, devletimizin hakimiyeti ve milletimizi kardeşliği çok önemlidir. Ayrıca ilmi ahlak, şeffaflık, liyakatin önemi elzemdir. Sorumluluk duygusu ve kanun ve nizam hakimiyetinin sağlanmasına herkesin samimi olarak destek olması gereklidir. Geriye çok çalışmak kalıyor. Sonuç olarak herkesin bu toprakların nasıl vatan olduğunu, Türk milletinin hangi yüce duygularla vatanını ve değerlerini savunduğunu ve bu uğurda şehit olmayı seve seve göze aldığını unutmaması ve gözden kaçırmaması önemlidir. Hep beraber bütün gücümüzü her alanda güçlü bir ülke olmak için harcamalıyız, Türk milleti için bu yüzyıl büyük fırsatların olduğu bir yüzyıldır. Bunu bilen güçler karınca gibi çalışmamızı önlemek için bizi avare ediyorlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Mehmet BİREY Arşivi