Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Kazakistan ve Rusya 

Kazakistan ve Rusya 

2022 yılı Türkistan coğrafyasındaki Türk devletlerinin önemli iç karışıklıklara açık olduğunu gösteriyor.

Kazakistan'da başlayan ayaklanma biz dahil bütün Türk devletlerine uyarının ötesinde derin bir gözdağı vermek ve olacaklar hususunda ikaz mahiyetindedir.

Bilinen bir yöntem olan fiyat artışlarını sebep göstererek serseri grupları organize edip kamu nizamına karşı ayaklandırmak büyük güçlerin o ülke yönetimini dize getirmenin bilinen yoludur.

Malum ülkeler bu yöntemi kullanarak darbe yapmakta mahirdirler.

Son günlerde "Türk Birliği" ve "Türk Konseyi" gibi söylemler ve eylemler görüldüğü gibi Rusya'yı çok rahatsız etmiş görünüyor.

Gerek Rusya Dışişleri bakanı Ermeni asıllı Sergey Lavrov gerekse Jirinovski gibi aşırı unsurların gündeminde her zaman Türkler birinci sırayı işgal etmektedir.

Her ülkenin içinde böyle serseri grupların organize edilerek bu boyutta ülke güvenliğini yok etme tehlikesi göstereceği bir daha görülmüştür.

Olaylar dışardan organize edilmiş ve Rus birlikler Kazakistan'a giriş yapmıştır. Kazakistan'ın eski devlet başkanı büyük lider Sayın Nur Sultan Nazarbayev'in hedef alınması en dikkat çekici bir noktadır.

Böyle zamanlarda Türk devletlerinin dışında başka silahlı kuvvetleri ülkeye davet etmek stratejik olarak sıkıntılı görülmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Prof. Dr. Mehmet BİREY Arşivi