1. YAZARLAR

  2. Burak İĞLİKÇİ

  3. NBC VEYA KBRN ASKERİ TABURLARIMIZ
Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

NBC VEYA KBRN ASKERİ TABURLARIMIZ

A+A-

1’inci Dünya Savaşından sonra meydana gelen gelişmelere bağlı olarak 1930 yılında Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde Gaz Müfettişliği kurulmuş ve 1937 yılında Gaz Müfettişliği daha geniş bir teşkilat içerisinde ‘Gaz Genel Komutanlığı’ adını almıştır.  1937 yılında Kimya Taburu ve daha sonra 1939 yılında Ankara’da Kimya Alayı teşkil edilmiştir.1957 yılında Kimya Sınıfı kurularak, Nükleer Silahlar Okulu, Kimya Okulu ve Kimya Er Eğitim Merkezi adlarıyla üç ayrı teşkil faaliyete geçirilmiştir.  Kimya Okulu ve Kimya Er Eğitim Merkezi 1961 yılında, Nükleer Silahlar Okulu, Kimya Okulu ve NBC Eğitim Merkezi ise 1962 yılında Çankırı’ya intikal ettirilerek ‘Nükleer, Biyoloji ve Kimya Okulu (NBC Okulu)’ adı altında birleştirilmiş ve Kuvvetleri Komutanlığına bağlanmıştır. NBC Okulu 1966 yılında Sarayburnu (İstanbul)’na, 1972 yılında Çankırı’ya, 1983 yılında Konya’ya, 1989 yılında tekrar İstanbul’a intikal etmiştir. 2003 yılında TSK NBC Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı olarak yeniden teşkilatlanmış, 20 Aralık 2006 tarihinden itibaren İkmal ve Maliye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı kuruluşundan çıkarılarak K.K. Eğitim ve Doktrin Komutanlığına doğrudan bağlanmıştır.2007 tarihinden itibaren, KBRN faaliyetleri ile ilgili tüm uygulamalarda ‘NBC’ ifadesi kaldırılarak kurum, teşkilat, birlik ve doküman gibi isimler dâhil olmak üzere ‘KBRN’ ibaresi kullanılmaya başlanmıştır.TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda görev yapan personel, KBRN konularında yurt dışına kurslara gönderiliyor.

 

Ayrıca NATO KBRN çalışma gruplarının toplantılarına ve tatbikatlarına katılım sağlanarak karşılıklı işbirliği kapsamında ziyaretler yapılıyor. Ayrıca KBRN Savunma Taburu Türkiye'de icra edilen bütün büyük tatbikatlara KBRN Savunma desteği sağlıyor. Aynı zamanda TSK KBRN Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, sadece askeri personel yetiştirmiyor. Gerek Silahlı Kuvvetler’e gerekse sivil devlet kuruluşlarına KBRN konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürütüyor. Eğitim ve öğretim faaliyetleri ve açmış olduğu kurslara Kara, Deniz, Hava, Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarından personel katılıyor. Aynı zamanda diğer kamu ve kuruluşlarından (Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AFAD Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü vb.) personel Konya’ya giderek KBRN eğitimi görüyor.


NBC veya KBRN taaruzları neyi kapsar? Sırası ile belirtelim. kimyasal taarruzda; biber gazı, göz yaşartıcı bomba. Biyolojik taarruzda; şarbon, domuz gribi, kene, kuş gribi. Nükleer taarruzda; ABD'nin Japonya'ya attığı atom bombası gösterilir. Radyolojik taarruz ise nükleer taarruz sonucu açığa çıkan tehlikedir. bölgede hastalıkların yayılması, toprak veriminin yok olması, bebeklerin sakat doğması gibi. Bunlardan korunma yöntemleri ise sade ve sadece zaiyatı azaltmak amacıyla gösterilmektedir.


Biyolojik Saldırı Nasıl Anlaşılır?

Taşıtlardan, uçaklardan püskürtme yoluyla ya da duman şeklinde bir şeyler atıldığı ya da bir püskürtme cihazının faaliyet gösterdiği görüldüğünde,Hava koşullarından bağımsız bir sis veya alçak bir toz bulutu görüldüğünde,Etraftaki hayvanlarda doğal olmayan davranışlar, sebebi bilinmeyen hastalık ya da ölüm görüldüğünde,Sebepsiz yere bitkiler hasta ve solgun görüldüğünde,Sebebi bilinmeyen bir hastalıktan pek çok kişinin hasta olması durumunda biyolojik bir saldırıdan şüphe edilmelidir.


Biyolojik Saldırıya Uğramış biri, biyolojik bir saldırı anında kendini belli etmeyebilir. Biyolojik bir saldırı yukarıda belirtildiği gibi belli göstergelere sahip olsa da daha çok sağlık otoritelerinin olağan dışı bir hastalığın ortaya çıkmış olduğunu ya da birçok insanın acil tıbbi yardım almak için hastanelere başvurduğunu bildirmesiyle anlaşılır olacaktır. Siz de böyle bir durumu büyük bir olasılıkla radyo ya da televizyon yayınlarından öğrenmiş olacaksınız. Günümüz de Corona virüsü vakası çıktı. Dünya da hızlı bir şekilde yayıldı ve virüsten dolayı ölüm sayılarında ciddi artışlar söz konusu oldu. Dünyada can kaybı 11 bini aştı. Bilin istedim. Şanlı devletimizin görünmeyen uykusuz kalarak çözüm yolu arayan fedakar. İnsalık için çözüm odaklı çabalayan, Doktoru, Polisi ,Askeri , AFAD mensupları var. 21'nci yüzyıl. Çok çetin geçecek .Bilmem hatırlar mısınız. ABD Başkanı Trump 2013 senesinde yani başkan seçilmeden 3 yıl önce (2016) diyor ki ;Eğer başkan seçilirsem ilk düşmanım parayı yöneten aileler ikincisi ise Çin diyor.Aynı Trump 8 ay önce FED (ABD merkez bankası, 8 ailenin ortak bankası ) benim en büyük ve gizli düşmanım diyor. Yani kendi merkez bankasını hedef gösteriyor.Bu adam ne demek istiyor ne yapmak istiyor medyada bunu konuşan yok.Trump'ın arkasında ulusal ABD  yani derin ABD  var.Dünyada altın, petrol, bakır her şey düşerken ABD  doları değer kazanıyor. Evanjelizm bu olayda nerede. Bill Gates  Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur. Füzeler değil, mikroplar olur. Bunun bir nedeni de nükleer caydırıcı silahlara büyük yatırım yapmış olmamız. Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz.Virüsün kaynağı Ebola gibi doğal bir salgın da olabilir ya da bir biyoterörizm de olabilir.


Bütün dünya ülkelerinin.Askeri birlikleri haldır,haldır bu virüs üzerine çalışıyor. Çağın yeni savaşı modern bir şekilde sahneleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.