1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mehmet BİREY

  3. Önce üzerimize düşeni yapmalıyız!
Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ankara Ünv. Fen Fak. Fizik bölüm
Yazarın Tüm Yazıları >

Önce üzerimize düşeni yapmalıyız!

A+A-

Emperyal güçler her zaman fırsat kollar. Zayıf düştüğünüz zaman kanser molekülleri gibi bünyenizde yayılır. Her alanda size müdahale eder ve sizi zayıf düşürür ve sizi kendine mahkum eder.

Emperyal güçlere karşı yapılacak çok önemli ve yapılması gereken işler vardır.

Öncelikle herkesin adalete güvenini sağlamak gerekir.

Herkes benim ülkemde adalet tam anlamıyla yerine getiriliyor diyebilmelidir. Bu durum içerde huzur, güven ve birlik olmanın çok önemli bir yönüdür.

İkincisi herkes seçme ve seçilme hakkının tam anlamıyla yerine getirildiğine gönülden inanabilmelidir.

Üçüncüsü eğitim ve öğretim imkanlarından herkes faydalanmalı eğitim ve öğretim alanında imkanlılar ve imkansızlar gibi bir ayrışma olmamalıdır. Küçük bir azınlık olağanüstü imkanlarla lüks ve şatafatlı bir hayat yaşarken büyük toplum kesimler zaruret içinde yaşamamalıdır.

Her başarısızlığımızı dış güçlere bağlayarak bir yere varamayacağımızı bilmeliyiz, dış güçler örneğin dürüst davranmamıza, çok çalışmamıza, işimize rüşvet ve iltiması dahil etmemize, işi ehline vermemize engel olmazlar. Biz içerde ne kadar yanlış yaparsak dış güçlerin işi o kadar kolaylaşır, tersi de doğrudur işimizi doğru yaparsak işleri zorlaşır. Biz insana yaraşır hal ve hareketler içinde bulunduğumuz takdirde muhataplarımızın üzerimize gelmekte zorlanacakları aşikardır.

Biz gücümüzü  bir noktada toplayabilmemiz için öncelikle ferasetli, sorumlu, ahlaklı ve akıllı bir yerde durmak mecburiyetindeyiz, bunu başardığımız zaman iç boşa harcanan enerjimiz olmayacak ve bu enerjiyi gerek kalkınmada gerekse istiklalimizi ve istikbalimizi daha güvenli bir alanda kullanacağız. Zayıf düşmemenin yolu bünyeyi güçlü tutmaktan, bu yüz yılın sosyal taleplerini doğru anlamaktan, mutlak aklı gerektiği şekilde kullanmaktan geçer.

İçerde rastgele, keyfi ve sorumsuz davranışlarımızın getirdiği olumsuzlukların birinci sorumlusu kendimiziz, bu olumsuzlukları besleyen iç zaaflarımızı yok etmeden yabancıları suçlayarak bir yere varmamız imkansızdır.

Sonuç olarak hiçbir dış güç veya onların içerdeki uzantıları adaletli, ahlaklı, dürüst ve doğru olmamıza engel değiller, olamazlar. İçerde veya dışarda hiçbir güç gerekli eğitim ve öğretimi başarıyla yapmamıza engel olamazlar, her başarısızlığımızın sebebini dış güçlere bağlamadan önce biz bu sınavı başarıyla geçmeliyiz!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.