1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mehmet BİREY

  3. PKK müttefiksiz kalmıyor!
Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ankara Ünv. Fen Fak. Fizik bölüm
Yazarın Tüm Yazıları >

PKK müttefiksiz kalmıyor!

A+A-

Yirmi yıldan beri PKK'nın tek başına kaldığı olmadı.

Bu terör örgütünün  söylemlerini yüksek sesle, cesaretle ve inatla sürdürmesini sağladı.

Pervin Buldan'ın son konuşmasındaki pervazsızlık bunun en iyi göstergesidir. Siyasi partilerin PKK'ya verdikleri taviz ve PKK ile yaptıkları gizli açık diyaloglarının maddi, manevi zararı ve can kaybı hiçbir şeyle karşılaştırılmayacak, kıyaslanamayacak kadar büyüktür.

Bazen dış telkinler bazen de içerde siyasi hesaplar PKK'ya muhatap alınma şansını sağlıyor. Terörle mücadelede iyi bir noktaya gelinmiş olmasına rağmen başkent merkezli ve TBMM'de yüksek sesteki bölücü söylemler dağdaki terörist eylemlerden daha tehlikeli bir noktaya gelmiş ve siyaseten çok önemli bir yol kat ettiklerini göstermektedir.

Özellikle siyasilerin bazı söylemleri geçmişte olduğu gibi bugün de talihsiz sözler olarak milletimizin gündemine gelmektedir. Geçmişte bir başbakanın söylediği "Avrupa Birliği Diyarbakır'dan geçer" sözü hala hafızamızdan  çıkmamışken şimdi de "Kürt seçmenlerimiz" sözü gibi yanlış ifadeleri duyuyoruz! İttifaklara zarar verir kaygısıyla PKK'nın siyasi uzantısı olan partiyle sıcak ilişkiler içinde bulunmak sadece sorumsuzluk değil aynı zamanda büyük bir vicdansızlık, merhametsizlik ve aymazlıktır. 

Bir taraftan şehitler gelirken diğer taraftan silahlanmış ve devlete ve millete savaş ilan etmiş bir terör örgütü ve onun siyasi uzantısı olan siyasi partiyle ittifak içinde olmak teröristlerin yanında olmakla eşdeğerdir. Daha önceki yazılarımda ifade ettiğim bu ittifaklar sistemi bizi öyle bir noktaya getirdi ki PKK anahtar parti oldu.

Türkiye seçim barajlarını tamamen kaldırmalı, her parti kendi seçmeniyle doğrudan yüzleşmelidir. Güçlü koalisyonların çok problemi daha kolay aşacağı, bozulan dengeleri yeniden kuracağı ve koalisyon ortaklarının birbirini kontrol edeceği durum geldiğimiz noktada gereklidir ve çok önemlidir.

Terör örgütü ve siyası uzantısı dışarda tutulmalı ve teröre hangi partilerden ne kadar taviz verdiği açık olarak görülmelidir.

Sonuç olarak ittifaklar sistemi  terör yandaşlarına bir kamuflaj görevi görmektedir.

 

siyasetcafe.com

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.