1. YAZARLAR

  2. Burak İĞLİKÇİ

  3. Provokatif Eylem
Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Provokatif Eylem

A+A-

Kısa bir şekilde provokatif'in tanımını yaparak yazımıza giriş yapalım. Provokasyon nedir. Türkçede “tahrik etmek” anlamıyla karşılanan kelime, köken itibariyle, Latinceden köken alır “provocare”. Provocare de, “meydan okumak” anlamındadır. Türkçe'ye Fransızca’dan geçen “provoquer” ise “tahrik etmek, kışkırtmak” anlamına gelir. Ayrıca Fransızca’da sivil itaatsizlik olarak da anlam verilir.  


Aynı zamanda ,mevcut dengeyi bozacak bir unsurun sisteme dahil edilmesi provokasyondur. Net bir şekilde, açıklayalım. Kışkırtıcı , tahrik edici, neden olan , Kışkırtma işini yapan, insanı bir şey yapmaya heveslendiren provokatif ajanlardır.


Devam edelim ne oldu ,İzmir’de, önceki gün saat 17.00 sıralarında meydana gelen olayda, merkezi sistemin frekansına giren kimliği belirsiz kişiler, bazı camilerden Bella Ciao (Çav Bella) şarkısının yayınını yaptı. Vatandaşların çektikleri görüntüleri sosyal medyada paylaşması üzerine İl Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlatırken, İzmir Müftülüğü de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, olayın kendilerini çok üzdüğünü, kanlarına dokunduğunu belirterek şunları söyleldi: “Bunlar kim olduklarını bilemediğimiz art niyetli kişiler. Mübarek Ramazan ayında bizim kutsallarımıza, dini değerlerimize bu kadar saygısızlık yapılmasını da anlamış değiliz. Başsavcılığımıza da suç duyurusunda bulunduk.”dedi.


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bu provokatif eylemi gerçekleştiren, bu çirkin eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında yetkili merciler tarafından soruşturma başlatılmıştır.” dedi.


Konumuzun dikkat çeken kısımı merkezi sistemlere veya elektronik dijital sistemlere siber saldırılar düzenlenerek müdahale edilebilir. Yaşadığımız çağ teknoloji çağıdır. Camimizde ki merkezi sisteme dışarıdan siber saldırı müdahalesi vardır. Merkezi sisteme dışarıdan girilmiştir. Bilişim şube ve kolluk kuvvetlerimiz bu durumu aydınlatacaklardır. Bundan emin olabilirsiniz. Dünya sancılı bir süreçten geçiyor. Bizde ülke olarak gerek savunma sanayimizde gerek,şanlı ordumuzun yurt dışında ki başarılı operasyonlarından dolayı rahatsızlık duyan yapılar perde arkasında ki aktörler bizi tekrardan iç çekişmelerimize iç karışıklılığa ve kutuplaşmaya itmek için İzmir de cami minarelerinden provokasyona yönelik bir provokatif operasyon yapmıştırlar. Amaçları halkın birlik ve beraberliğini bozmak güvensizlik ortamı oluşturmaktır. Türk milleti çok oyun bozdu bu çirkin oyunun da farkındadır. Ülkemiz üzerine oynanan çirkin oyunların farkına varalım. Bakın camiler de bizim,gökte dalgalanan al bayrakta bizim,bilerek ve şuurla bastığımız bu vatan toprağıda bizim. Milleti millet yapan kültürel,dini,örfi gelenek ve göreneklerimizdir. Bizler bütün değerlerimize sahip çıkacağız yetişen nesilleride bu değerler ile büyüteceğiz.


Yazımı bitirmeden farkındalık oluşturmak için kısaca provokatör ajanlara değineceğim. Güç ve kişilik çatışmaları bireyler arasında olduğu gibi toplumlar arasında da temel paralel psikolojik dinamiği taşır.Toplumsal kaosu ve ahengi bozan nedenlerin başında kışkırtmacılık gelir. İnsan ilişkilerinde benzerlikleri değil farklılıkları, daha çok görme özelliği ilişki yönetiminde çatışmayı farkında olmadan artırır. Bazı kişilikler, insanların farklılıklarını kullanarak kavga çıkartır. Bu farklılıkları kullanan gizli servis ve yabancı istihbarat örgütleri, yıllarca ülkemizde kardeş kavgaları çıkardı. Toplumun en hassas yerlerinden dem vuruyorlar. Konumuza dönecek olur isek. Özellikle gücü zayıf, egosu büyük kişiler kavga ve çatışma çıkararak kontrollerini devam ettirmek isterler. Tarihte bir çok çatışma provokatör ajanlarca böyle, başlatılmıştır. Toplumun algılarını ve geleneklerini aynı zamanda duyarlılıklarını değiştirmenin en önemli ayağı medyadır. Medya yoluyla algılarımıza müdahalenin farkında olalım. Medya sahası yabancı gizli servislerin açık operasyon sahalarıdır. Sosyal medya üzerinden psikolojik harp ve. Kara propaganda destekli paylaşımlar mevcut. Küresel istihbarat örgütleri boş durmayacak. Her türlü oyunlara karşı. Milletçe dikkatli olalım. Örnek verir isek ülke genelinde sosyal medya üzerinden toplumu tahrik edercesine servis edilen İzmir de camiler de çav bella ve yuh yuh şarkıları üzerinden kurgulanan çirkin bir oyun oynanıyor.Bu kurgular etki odaklı nüfuz ajanlarının işi. Yediden,yetmişe bir çok olaya göğüs gerdik,millet olarak bu oyunlara kanmayacağız. Devlet,millet el ele. Yeni dünya düzeninde güçlü, Türkiye olarak bizlerde varız.


Şimdiden tüm İslam aleminin siz değerli okuyucularımın.Ramazan bayramı mübarek olsun. Evden çıkamıyoruz malum virüsten dolayı,haliyle bayram gezmelerini ailece yapamayacağız. Bizlerde aile büyüklerimizi, komşularımızı, değer verdiklerimizi arayalım bayramlar bizlerin,milletimizin değerleridir. Değerlerimizi yaşatalım. Sağlıcakla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.