1. YAZARLAR

  2. Burak İĞLİKÇİ

  3. Siber Savaşlar
Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Siber Savaşlar

A+A-

Teknoloji insanoğlunun ilerlemesinde önemli bir itici güç olduğu bilinmektedir.

Teknolojideki bu gelişmeler ekonomi, sağlık, spor gibi birbirinden farklı alanların yanında, devletlerin mücadeleleri sonucu ortaya çıkan savaşlarda da kullanılmıştır.

Teknoloji ya yeni bir savaş yöntemini doğurmuş veya var olan savaş algısında bir değişikliğe sebep olmuştur.

Savaşlar da teknolojik ilerlemenin ivmelenmesine sebep olmuş, her iki alan birbirini beslemiştir. Teknolojik gelişmeler sonucunda savaşların etki alanı kinetikten analog'a ve analog'tan sayısala dönüşmektedir.

Sayısala dönüşen savaşlar yepyeni bir alanda yapılmaya başlanmıştır. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Siber güvenlik danışmanı Isaac  Ben-Israel Siber savaşlar konvansiyonel savaşlardaki gibi etki verebilecek güçtedir.

Bir ülkeyi vurmak istiyorsanız o ülkenin enerji ve su kaynaklarına karşı siber ataklar düzenlemek gerekmektedir.

Siber teknoloji bunu tek kurşun kullanmadan yapabilme yeteneğine sahiptir,demektedir. Üstelik neredeyse bütün ülkelerin enerji, su kaynakları, medikal ve finansal yapıları özel şirketler tarafından işletilmektedir.

Dolayısıyla tek bir elden bu yapıların güvenliğini sağlamak mümkün olmamaktadır. Konvansiyonel Savaş, iki veya daha fazla devletin veya koalisyonun, açık bir çatışmada, geleneksel silah sistemlerini ve savaş taktiklerini uygulayarak icra ettikleri savaş şeklidir.

Siber ortam kara, deniz, hava ve uzaydan sonra 5.nci  savaş alanı olarak belirlenmiştir. Yeni milenyum ile internet hayatımızın çok önemli bir parçası olmuştur.

E-ticaret, e-posta, e-devlet gibi "E-"(elektronik) önekine sahip kavramlar ile İnternet ile beraber hayatımıza bir anda giren kavramlardır. İnterneti etkin olarak kullandığımız on, onbeş  sene gibi bir süre zarfında içerisinde "Siber" kelimesi geçen birçok yeni kavram daha ortaya çıkmıştır.

Siber uzay, siber silah, siber güvenlik, siber casusluk siber savaş gibi. Siber uzayı ve içindeki varlıkları korumak için yürütülen harekatların geneline verilen isimdir.

Siber saldırı girişimlerine düşman olarak belirlenen hedefe saldırıda bulunmak, karşı savunma yapmak, hedefteki siber uzay'da istihbarat verileri toplamak siber savaş faaliyetlerini oluşturmaktadır.

Siber savaşların ana hedefi ülkelerin güvenlik, sağlık, enerji, ulaşım, haberleşme, su, bankacılık, kamu hizmetleri gibi kritik sektörlerinin bilgi sistem altyapılarıdır.

Örnek vermek gerekir ise siber casusluğa wikileaks belgeleri sosyal medyada hızla yayılmıştı.

2000 yılı itibariyle girilen çağa uzay çağı denildi. Bu çağ aslında uzay çağı değil bir elektronik çağıydı.

Ve bunun yanında Bilgi casusluğu savaşları da gelmişti. Dünya genelinde bazı veya bir çok ülkede zaman, zaman elektronik destekli siber saldırılar yapılmaya başlandı.

Askeri teknolojiyle önce insansız hava araçları ürettiler. Ve ardından da karşıt hava aracı olarak Android Droneler yapıldı. Siber saldırıyı dünya genelinde ilk önce ABD ve Rusya uygulamaya koydu. Ardından Çin, Mısır ve İngiltere geldi.

Siber tekniğin yanında  HAARP  teknolojisini kullandılar. İlk önce elektronik, HAARP ile doğaya müdahale ettiler. Ve ediliyor da orası ayrı yazı konusu ona da değineceğim. ABD, Rusya'ya karşı, Rusya'da ABD ye karşı kıyasıya bir siber savaş başladı. 

Kasırga,fırtına, tsunami ve mevsiminde olmayan tuhaf doğa olayları. Bu saldırılar,Türkiye'ye de uzandı.

Gölcük ve Van  depremleri sonucunda yüzlerce ölü ve yaralı ki, bu depremler olmadan bir kaç yıl önce bunların yapılacağına dair Hollywood yapımı filmlerde ülkeler belirtilerek tüyolar verilmişti.

Türkiye, siber saldırılarda adete bir deneme tahtası olmuş,hükümetler ve politikacılar hiçbir önlem almamış ve uyarıda bulunan  bilgi verenleri  hayalperestlikle suçlayıp alay etmişlerdi.

Zaman, zaman Türkiye de yüksek  çapta,elektrik kesintisi,trafik, demiryolu ,havayolu sinyalizasyonlarının kesilmesi,bağlantılarının kopması,cep telefonu ve internet ağlarının çökmesi gibi onlarca vaka meydana gelmekte.

Siber savaş her alanda aktif ceplerimizde ki akıllı telefonlarımız dahi hackerler tarafından sızılarak, telefon bilgilerimizi ve kredi kartı banka bilgilerimizi elde edebilirler.

Güvenmediğiniz linkleri tıklamayın. Siz teknolojiyi sevmeye devam edin, çünkü sevdiğiniz teknoloji sizi bir denek olarak kullanmayı çok seviyor.

Siz yeryüzü insanları her yönden kullanılmayı çok seviyorsunuz. Bunu siz istediniz biz sadece teklif ettik sistem her koşulda ve şartta insanları sömürüp kullanıyor. 

Küresel şeytanlar her alanda aktifler. Bizlerde gelişmeleri yakından takipteyiz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.