1. YAZARLAR

  2. Burak İĞLİKÇİ

  3. SUBLİMİNAL ZİHİN SAVAŞI
Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

SUBLİMİNAL ZİHİN SAVAŞI

A+A-

Subliminal zihin savaşına karşı  ne yapmalıyız?  Toplum olarak bakalım, sırasıyla çizgi filmler  ve  bilinç altı operasyonları.

Öncelikle şunun altını çizelim özgün senaryolu Hollywood filmleri ve çizgi filmlerinde hiçbir şey tesadüf değildir.  Çizgi  filmin  adından  hikayesine, oradan  iyiler  ve kötülerin isimlerinden mekan seçimine kadar her şey psikolojik harbin birer silahı olup '' Yeni Dünya Düzenine hizmet etmektedir. Çocuklarımızın ayıla, bayıla seyrettiği ve kadınlarımızın da gerek ev işi yapmak gerek biraz dinlenmek gayesiyle çocukları karşılarına oturttuğu TV / DVD setindeki  çizgi  filmler çocuklar için vakit geçirmekten çok daha büyük anlamlar ifade etmektedir. Bu  anlamlardan  birincisi  bilinçaltı/ şuuraltı ( subliminal )mesajlarıdır. Bunlar pek çok farklı yöntemlerle bilincimizin algılayamadığı şeyleri hafızalarımıza sokmaktadır. Çizgi filmlerde  çocuklar  zararlı  mesajların  başında cinsel içerikli mesajlar , inançlara yönelik mesajlar, kişilik  bozulmasına  sebep olan mesajlar geldiği ifade edilerek özellikle cinsel muhtevalı mesajların çocuklarda erken buluğa ermelerine  sebep olduğu iddia edilmektedir. İkincisi, alt  metinler , sinemada  filmlerin  üst  metinlerinde  anlatılan  hikayelerin  aynı  zamanda içinde farklı veya başka bir hikayeye  de  göndermeler  yaptığı  eskiden  beri  bilinen  bir gerçektir. Benzer  durum  çizgi filmler için de geçerlidir.

 

Alice harikalar diyarında , Garfield, Spider man ( örümcek adam , yüzbaşı Amerika , the punisher,( cezalandırıcı ) snoopy, rugrats, chali brown , şirinler ya da çakmaktaşlar  ve diğerleri. Bilinçaltı  mesajların  bazılarını  dikkatli bir seyirci  ortaya  çıkartabilir. Alt  metinlerdeki  bilgiler  büyük  ölçüde  işin yönetmen ve kurgusunda saklıdır. Bazı bilinçaltı da buna dahildir. Örneklendirerek  gelelim bir çoğunuz bu saydığım  çizgi  filmleri  hemen ,hemen izlemişsinizdir.

 

Garfield' den bakalım Obez kedimiz sürekli  açtır  ve  sürekli  bir şeyler , ne  bulursa  atıştırır. İddia  ediliyor  ki , Garfield ' in sahibi John ve köpek Odie ' yi beyninde oluşturduğu ve açlıktan ölmek üzere olduğu için bu halisünasyonu gördüğü şeklinde . '' cadılar bayramı '' temalı bölümde bu husus işleniyor. Garfield bir sabah evde uyanıyor , ne John ne de Odie'yi bulamıyor. Sonra illüzyonun geri gelmesini dileyerek mutat hayatına devam ediyor. Tabi hem kedicik hem ekran başındaki çocuklar atıştırmaya  devam ediyor.  Şirinler  köyü  çizgi  film  serisinin  yeni dünya düzeni kurmak isteyen '' seçilmişleri  yani elit klanı temsil ettiği komplosu ile anılıyor. Malum bütün şirinler , ABD 'deki  ırkçı  beyazların örgütü olan 'Ku klux klan '' teşkilatı üyelerinin giydiği başlıkları giyiyor. Fransız profesör Antoine Bueno'ya göre Gargamel karakterinin taşıdığı semboller sebebiyle ortalama bir Yahudi 'yi canlandırdığını , Şirinlerin ırkçı  ve  anti  semitist  bir çizgi film olduğunu  ileri sürülüyor. Örnekleri sıralar isek sayfalar yetmez. Gözün görüp kulağın duymadığı ,ancak beynin algıladığı  ses  ve görüntü oluşumuna yol  açan  subliminal  teknoloji günümüz  Hollywood filmlerinde  ve  haarp teknolojisinde  kullanılıyor. Matrix  ve  Harry  Potter filmleri  olmak  üzere  pek  çok Hollywood  yapımı filmlerde özel  yazılımlarla  geniş  kitlelere sürekli mesajlar veriliyor. Küreselleşen dünyada tüketim had safhada artmış durumdadır. Yaşadığımız 21. yüzyıl da hayatımıza yön veren kitle iletişim araçları son teknoloji ile hayatımıza  girmiştir. Örnek  verelim  Ailece misafirliğe gidildi. Hoşbeş sohbet ederken Hop herkes  susar  çünkü dizi  başlamıştır. Kitleler  hipnoz  edilmişcesine  TV  ye odaklanır . Ve ekranda  oynayan  ne  ise  izleyen  kitleye  yediden,yetmişe  mesaj  vermektedir.  Alt  seslerle subliminal mesajlar gibi. Aşk-ı memnu dizisinden sonra Kültürümüzde  aile  yapıları  bozulmuş durumdadır. O diziden sonra haberlere çıkan akraba ilişkileri ya da akraba cinayetleri boy göstermektedir. Merak edenler sosyal medya dan araştırabilir. Hiç olmazsa sosyal medyayı bilinçli bir şekilde araştırma için kullanmış oluruz.

Yazımıza döner isek  yeşil çam  filmlerindeki dizilerde  oyuncu karakter isimleri Şaban, ramazan gibi, bu isimler İslam aleminin mübarek saydığı  Şaban  ve  ramazan  ayıdır. Gördünüz mü algılarda  bu isimlerle bizlere zihinsel operasyon çektiler .Devam edelim recep ivedik komedi filmi tanıdık geldi mi . Recep ,Şaban ,Ramazan ayları  çıktı  karşımıza  hiç  bir  şey  tesadüf  değildir. Zihinlerimiz  farkında olmadan toplum mühendisleri tarafından şekillendiriliyor. Algılarımıza reklamlarla, subliminal mesajlarla alt ve ters seslerle müzik kliplerinde veya çizgi filmler arasında alt beynimizin duyacağı düşük seslerle düşünce yapımız değiştiriliyor. Hatırlarsanız Kurtlar vadisi filminde ezan okunuyor bir sahnede ama ezanın frekansı değişince alt ses subliminal mesaj ortaya çıkıyor.

Demem o ki müziklerde filmlerde  bu  tür  teknolojik  değiştirmeler  yapılıp hakiki alt beynimize  verilmek  istenen  mesajı  veriyorlar. Değişen  düşünce  yapımız  biz farkında olmadan günlük  yaşantımıza  tesir ediyor.  Hepimiz ret etsek de farkında olsak ya da olmasak ta küreselleşen dünyanın modern kölesi olmuş  durumundayız .

Subliminal mesajlar bolca "tüket"  mesajı veriyor. İnsan da borçla krediyle ev araba eşya vb. ürünler alarak ihtiyaç dışı eşyaları  farkında olmadan  da alıyoruz . Borç  günü geldiği zaman  parayı yetiremiyoruz. Haliyle  çok çalışıyoruz, ödeyelim  diye  kredileri  vs. derken de tükeniyoruz. Diziler  evlendirme programları klipler vs videolar programlar kültürel, ailevi , milli ve manevi duygularımızı zedeliyor. Subliminal  mesajlarla  büyüyen  çocuklara bilinçli bir şekilde format atılıyor. Geleceğin  tüketim  müşterileri  oluyorlar. Hepimiz yediden,yetmişe  farkında olmadan subliminal tekniklere maruz  kaldık  önemli olan  yetişen nesil için ne yapmamız gerekiyor.

Bilinçli  davranmak  lazım,  aileler olarak geleneklerimize sahip çıkmalıyız.
İlk eğitim ailede başlıyor. Yetişen kuşaklarımızı sisteme köle etmeyelim. Yetiştirdiğimiz çocuklarımızı örf,adet dini ve milli geleneklerimize sahip çıkacakları şekilde yetiştirelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.