Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Zihin kontrolü

Zihin kontrolü

Geçenlerde yine eski istihbaratçı ağabeyim aynı zamanda da kadim dostumla yine bir araya geldim.

Bu sefer daha çok önemli konularda istişare ve görüş alışverişi yaptık. Aynı zaman da devletimizi de yakından ilgilendiren bir konuyu uzun uzun konuştuk. Zihin kontrolü ve kitle psikolojisine değinelim yazımız da, Modern çağ da farkında olmadan zihinsel olarak yönlendiriliyoruz farkında mısınız zihinler işgal altın da, Açalım yazımızı:Düşüncelerin bilinçlenmesinde karşılıklı etkileşim, yani iletişim çok önemlidir ve kendini dış dünyaya karşı verilen tepki ile belli eder. Tepki fiziksel ya da sözel olarak karşımıza çıkar. Susmakta bir çeşit tepkidir. Tepkileri yönetmek için birey ya da kitlenin bakış açısının değişmesi için birey veya kitle ikna ve telkine açık hale getirilir , isteklendirmeler anlamlandırılır. Ön yargı şüphe, korku- ego istekleri – ahlaki değerler ve vicdani duygular gibi etkiler tepkisel davranış değişikliğinde önemli rol oynar. İnsanın ruh halinin yansıması olan tepki vermede iç ve dış faktörler etkindir.

Düşüncenin odaklandığı bakış acısı paradigma olarak adlandırılır. Tetiklemeye bağlı değişimlerin nedenleri ve bakış açısındaki değişimler belirlendiğinde insan zihninin yönlendirme kapısı aralanır. Tepkisel davranış ve bakış açısındaki farklılıkları belirlemek için ,ikna ve telkin mesajlarının beyne transfer etme çalışmaları yoğunluk kazanmıştır. Çünkü beyin çok kolay erişile bilen bir organdır. Önemli olan beyine mesajı iletecek doğru iletişim kanalının ve tetikleme yönteminin belirlenmesidir. Ses -resim-görüntü-koku - tat ve dokunma gibi mesajlar duygusal algıların içine gömülür. Algı ötesi işaretler ile duyu organlarının eşik aralığı dışındaki uyarıcı etkiler kullanılarak insanların davranış ve düşünceleri değiştirilmekte ve yönlendirilmektedir.

Bireyi ya da kitleyi yönlendirmede etkileşimli yazılı ve görsel medya ile iletişim teknolojileri günümüzde yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Propaganda ve kışkırtma ile sürü psikolojisi oluşturma gibi konularda davranış değiştirme üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bir kitleye karşı zihin operasyonu yapılmadan önce hedef kitlenin alışkanlıkları-örfleri- adetler-ve inançlar hangi olaylara nasıl tepki ya da yanıt verdikleri araştırılarak bulunur.Tepkisel davranışların hangi düşünceden kaynaklandığı nelere tepki verdiği belirlendiği anda bireyin ya da kitlenin kontrolü ele geçmiş olur. İnsan zihninin uzaktan kontrol edilebilmesinin dünya için sosyal ve politik etkileri çok fazla olacaktır. Bu nedenle bizler yeni gelişmelere hazır olacağız. Yaşadığımız , 21. yüzyılda ülkemize karşı uygulanan yabancı istihbarat örgütleri tarafından uyarlanan psikolojik harp , unsurlarının ve operasyonlarının farkında olacağız. Milletçe bu operasyonlara , karşı Milli ve Manevi , Kültürel değerlerimizle sahip çıkıp gelişen teknolojiyi kullanıp oynanan oyunların farkında olacağız. Yazımıza dönecek olur isek. İnsanlar görsel ve işitsel basın , reklam, sinema, diziler haber bültenleri gibi dış telkinlerle kontrol edilmeye çalışılmaktadır.

Kitle bireyinin ana özelliği şunlardır; bilinçli kişiliğin kaybolarak bilinçsiz kişiliğin egemenliğinin ele geçirilişi , duygu ve düşüncelerin telkin ve sirayet sonucu aynı yöne yönelişi, telkinle alınan direktifleri vakit geçirmeden gerçekleştirme eğilimi, yani bireyin artık kendisi olmaktan çıkıp istem gücünden iradeden yoksun bir otomat duruma geçişidir.

 

SONUÇ OLARAK;

Kitle kontrolünün en büyük silahı propagandadır. Zihin kontrolcülerin sürekli ve kesintisiz olarak uyguladıkları Harp taktiği psikolojik savaştır. Propaganda bir fikrin her çeşit araçtan istifade etmek suretiyle hedef kitleye telkin edilmesidir. Propaganda teknikleri; 1- Konusuna göre; Askeri, siyasi, ekonomik ve Dini kültürel propagandalardır. 2- Metoduna göre; Korkutucu yıldırıcı, ikna edici, ajite edici propagandalardır. 3- Hedef topluma göre; Dost -tarafsız ve rakip topluma göre propagandalardır. 4- Kaynağına göre; Kaynak açıksa beyaz propaganda Kaynak belirsiz ise gri propaganda Kaynak gizli-sahte ise siyah propaganda. Psikolojik harbin en önemli enstrümanlarından olan propaganda bireyler ve toplumların üzerinde tutum değişikliliği yapmak amacıyla kullanılır.

21. yüzyılda zihin kontrol operasyonları artmış durumda. Toplum olarak bu konuya biraz uzağız meraklıları hariç. Rusya ve İran bu programlara ciddi ödenekler harcamaktadır. Örneğin, fare kovucu cihazlar bir nevi fareler için zihin kontrol aracıdır. Cihazın çıkardığı Sinyali ve sesi fare duyar ve etki alanına girmez. Çağımızın savaşı kitle ve zihin savaşlarıdır. Zihinler işgal altında. İkinci yazımızla bu konuyu açacağım. Son olarak kendinize şu soruyu sorun.

Sahi düşünceleriniz sizlere mi ait yoksa sistemin istediği gibi mi düşünüyorsun

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Burak İĞLİKÇİ Arşivi