1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti'den YSK açıklaması: Süre yarın bitiyor
AK Parti'den YSK açıklaması: Süre yarın bitiyor

AK Parti'den YSK açıklaması: Süre yarın bitiyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AK Parti Temsilcisi Recep Özel, İstanbul seçimleri için ilçe seçim kurullarının istenen belgelerin teslim edilmesi bugün, ikinci ara karar gereği verilen süre ise yarın bittiğini söyledi. 

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) AK Parti Temsilcisi Recep Özel İstanbul seçim itirazları için seçim takvimine göre gereken sürelerin bugün ve yarın bittiğini belirterek, "İstanbul’da 39 ilçe seçim kurullarında bütün ara kararların gereğinin yerine getirilmesi beklenecek. Ara karar araştırmaları geldikten sonra dosyanın kapağı açılıp içindeki bilgilere, belgelere incelememiz olacak. Kurul üyelerinin incelemesi olduktan sonra nihayetinde müzakere olacak ve karar verilecek" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti Temsilcisi Recep Özel, İstanbul seçim itirazları süresi ve YSK'nın vereceği nihai karar hakkında bir açıklamada bulundu.

İstanbul seçim sonuçlarına yapılan itiraz süreci hakkında bilgi veren AK Parti YSK Temsilcisi Özel, sürecin bitmesine ilişkin soruya "İlçe seçim kurullarından gelecek cevaplara bağlı. YSK'nin gündemine ve kurul üyelerimizin müzakeresine bağlı. Onu bir takvimle sınırlamak, bir takvime hapsetmek, pek doğru değil" şeklinde cevap verdi.  

"İKİNCİ ARA KARAR SÜRESİ YARIN BİTİYOR"

Özel, İstanbul seçimlerine yapılan olağanüstü itiraz sürecine dair verilen ara karar gereği ilçe seçim kurullarına verilen sürenin bugün (Pazartesi) saat 17.00'de bittiğini belirterek, "İkinci ara karar gereği verilen süre de yarın 17.00’de bitiyor. Ama ilçe seçim kurullarında araştırmaların bitmediği ve devam ettiği belirtiliyor. Bu süre kesin bir süre olmamakla birlikte, kısa zamanda yapılması amacıyla ortaya konulmuş bir süre sınırlamasıydı" dedi. 

"SÜRENİN BİTMESİ GELECEK DOSYALARIN İNCELENMEYECEĞİ ANLAMINA GELMEZ"

Özel, normal seçim takvimine öre verilen sürenin iddiaları incelenmesi için yetersiz kaldığını belirterek şöyle konuştu; "YSK, gelecek cevapların tamamını beklemek durumunda olacak. Bizim talebimiz ilçe seçim kurullarının bir an önce bu araştırmaları yapıp buraya göndermesidir. Süresinin bitmiş olması, araştırma sonuçlarının gelmesinin beklenmeyeceği anlamına gelmez. İstanbul’da 39 ilçe seçim kurullarında bütün ara kararların gereğinin yerine getirilmesi beklenecek. 

"GELEN BELGELER İNCELENDİKTEN SONRA MÜZAKERE OLACAK"

Özel, dosyaların inceledikten sonra müzakdre olacağını ifade ederek şunları aktardı; "Ara karar araştırmaları geldikten sonra dosyanın kapağı açılıp içindeki bilgilere, belgelere incelememiz olacak. Kurul üyelerinin incelemesi olduktan sonra nihayetinde müzakere olacak ve karar verilecek. Sürecin ne zaman tamamlanacağına ilişkin bir öngörümüz yok, ilçe seçim kurullarında gelecek cevaplara bağlı YSK’nın gündemine ve kurul üyelerimizin müzakeresine bağlı. Bunu bir takvimle sınırlamak, bir takvime hapsetmek pek doğru değil."

İSTANBUL SEÇİMLERİNDE İTİRAZ İDDİALARI 

AK Parti'nin olağanüstü itiraz dilekçesinde oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

AK Parti, toplam 41 bin 132 kişilik kısıtlı, zihinsel engelli, hükümlü listesi ile seçmen listesinde yer alan ölülerin yerine oy kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını istemişti. Ek dilekçe ile 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılması talep edilmişti. Başvuruda, bu nedenlerle İstanbul'da büyükşehir seçiminin iptali ve yenilenmesi istenmişti.

AK Parti'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ye başvurmuştu.

Başvuru dilekçesinde, bazı kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddia edilmiş, toplam 970 kişinin Maltepe İlçe Seçim Kurulunca kaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından görevlendirildiği, Maltepe Belediyesinin bağımlı ve taraflı çalışanlarının sandık kurulu başkan ve üyesi yapıldığı öne sürülmüştü.

SİYASETCAFE.COM 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler