1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ 'İmamoğlu' dedi "Her şey acayip güzel olacak"
FETÖ 'İmamoğlu' dedi "Her şey acayip güzel olacak"

FETÖ 'İmamoğlu' dedi "Her şey acayip güzel olacak"

Terör örgütü suçu yargılamasında sanıklardan FETÖ'cü eski albay Özay Yılmaz, son sözlerinde 'Ben her şey güzel olacak demiyorum, her şey acayip güzel olacak diyorum' dedi. 

A+A-

Sözde 15 Temmuz Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin yargılandığı Genelkurmay çatı davası, sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından 20 Haziran'a bırakıldı. 

15 Temmuz sanıklarından FETÖ'cü eski albay Özay Yılmaz, son sözlerinde 'Ben her şey güzel olacak demiyorum, her şey acayip güzel olacak diyorum' dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde FETÖ'nün Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 224 sanıklı davaya devam edildi. 

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmada, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmada mahkeme Başkanı Oğuz Dik, dava kapsamında hükmün verileceğini açıklayarak sanıklardan son sözlerini sordu.

Sanık eski albay Murat Korkmaz, sanık eski astsubay Kamil Ilgaz, beraatini istedi. "Son söze, sözün bittiği yere geldik" diye konuşan sözde konseyin üyesi eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker, "Mahkemenizin vereceği karar beraat olsa bile kabul etmiyorum" sözlerini kullandı.

"HERKES İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLSUN"

Sanık İsmail Aydın son sözlerinde, "Herkes için hayırlara vesile olsun" dedi. Hakkındaki darbe toplantısına katılma ve sivil vatandaşa ateş etme iddiası bulunduğunu beyan eden konsey üyesi eski tuğamiral Sinan Sürer, toplanan deliller kapsamında suçsuz olduğunun anlaşıldığını ileri sürerek beraatini istedi. 

FETÖ'CÜ ESKİ BİNBAŞI SON SÖZLERİNDE ŞİİR OKUDU 

Son sözleri sorulan konsey üyelerinden sanık eski yarbay Ertuğrul Terzi, "Sizden beklentim hukuku ve adaleti sağlamanız" ifadesini kullandı. Sanık Veysel Özmen, "Darbeci değilim, FETÖ'cü hiç değilim. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum" dedi. 

Sanıklardan eski binbaşı Ümit Bayık ise son sözlerinde şiir okumayı tercih etti. Olay günü polis araçlarını vurduran eski taarruz helikopter tabur komutanı yarbay Özcan Karacan, firari olduğu 13 ayı unutamadığını belirttiği son sözlerinde adil bir karar verileceğine inanmadığını iddia etti.

SUİKASTÇI ESKİ TUĞGENERAL SON SÖZÜ REDDETTİ 

Konsey üyelerinden eski yarbay Savaş Kabaklı, iddia edilen eylemleri icraya yönelik bir hareketinin olmadığını ileri sürdü. 15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, "Son sözü reddediyorum" ifadesini kullandı. FETÖ'nün sözleşmeli subaylar imamı olduğu belirtilen sivil sanık Birol Kurubaş, "Darbe toplantılarında olmadığım, o tarihlerde memleketimde olduğum HTS kayıtlarıyla belli. Ben daha önce öğretmenlik yaptığımı, 17-25 Aralık sürecinden sonra da ayrıldığımı söylemiştim. Ben bu örgütte ne de başka bir örgütte üyelik ya da yöneticilik yapmadım" sözleriyle beraatini istedi.

Akıncı Üssü'nün eski komutanı sanık eski tuğgeneral Hakan Evrim, "Yurtta Sulh Konseyi üyesi değilim" diye konuştu. Eski binbaşı Gökhan Balcı, suçlu olmadığını iddia ettiği son sözlerinde, suçlu bulunması halinde idam edilmeyi talep ettiğini söyledi.

HAİN SEMİH TERZİ İÇİN 'KAHRAMAN' DEDİ

Sanık eski binbaşı Abdürrahim Aksoy da son sözlerinde darbeci general Semih Terzi hakkında "kahraman" ifadelerini kullandı. 15 Temmuz'da dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın emir subayı olan eski yarbay Levent Türkkan, soruşturma aşamasında verdiği ifadelerinin doğru olmadığını bildirdi. Darbe bildirisinin altında imzası bulunan eski tuğgeneral Mehmet Partigöç, "15 Temmuz akşamı mesaiye kalan askerlerin tamamı benim emrimle kalmıştır, sorumlulukları bendedir" dedi. Son sözleri sorulan eski başyaver Ali Yazıcı ise tuzağa düşürüldüğünü öne sürdü.

'HER ŞEY ACAYİP GÜZEL OLACAK'

Sanıklardan eski albay Özay Yılmaz, son sözlerinde CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu'nun FETÖ sözü olduğu ortaya çıktığı 'Herşey çok güzel olacak' sözüne atıfta bulunarak, "Ben her şey güzel olacak demiyorum, her şey acayip güzel olacak diyorum" şeklinde konuştu. 

Konsey üyelerinden eski tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, adil yargılama yapılmadığı iddiasında bulundu ve son söz söylemenin gereksiz olduğunu söyledi.

15 Temmuz'da Jandarma İstihbarat Okul Komutanı eski albay Murat Koçyiğit, "Darbeci değilim, örgüt üyesi değilim, Yurtta Sulh Konseyi üyesi hiç değilim" sözleriyle beraat talebinde bulundu.

AKIN ÖZTÜRK'ÜN SON SÖZLERİ

15 Temmuz'da Yüksek Askeri Şura üyesi olan sanık eski orgeneral Akın Öztürk, aleyhinde algı oluşturulduğu iddiasında bulundu.

Öztürk, savunmasında, "Suçlandığım iki husus var, 'O mübarek düğüne neden katılmadın' ve 'Partigöç ile niye konuştun?' Ben bu iki sebepten Yurtta Sulh Konseyi üyesi ve FETÖ yöneticisi olarak suçlanıyorum. Bunların yalan olduğunu uzun uzadıya anlattım size" dedi. 

MAHKEME KARARI 20 HAZİRAN'DA VERECEK 

Duruşmada, 15 Temmuz'da dönemin Genelkurmay Başkanı Akar'a darbeyi tebliğ ettiği, Akar'ın bunu kabul etmemesi üzerine Akıncı Üssü'ne götürülmesi emrini verdiği belirtilen eski tümgeneral Mehmet Dişli ise fitneye maruz kaldığını savundu.

Darbe girişiminde bulunmadığını ve yurtta sulh konseyi üyesi olmadığını iddia eden Dişli, "Ben ne FETÖ'cüyüm ne de darbeciyim. Ben müktesebatıma ihanet etmedim, etmem." sözlerinin ardından beraatini istedi. 

Diğer sanıkların da son sözlerinin alınmasının ardından Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuz Dik, mahkemenin karar duruşmasının 20 Haziran'a bırakıldığını bildirdi.

Siyasetcafe.com 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler