1. YAZARLAR

  2. Burak İĞLİKÇİ

  3. Gayri nizami harp
Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Gayri nizami harp

A+A-

Dünyada yaklaşık sekiz yıldan beri 4’üncü nesil savaş, hibrit savaş, asimetrik savaş veya gayri nizami savaş diye nitelendirilen bir savaş tekniği uygulanıyor. Bu savaş tekniği içerisinde, ayrılıkçı grupları destekleme, terörü bir araç olarak kullanma, siber saldırılar, ekonomik olarak gizli ambargo uygulamalar ve iç çatışmaları körükleyecek fay hatlarına saldırıları barındırmaktadır. Bazen birini bazen de bütününü kullanarak hedef ülkeye saldırı uygulanmaktadır.

 

İnsanlar III. Dünya Savaşı’nı bu şekilde yaşamaktadır.Ülkemiz de yoğun olarak bu saldırı biçiminden 2010 yılından itibaren etkilenmektedir. Çok boyutlu bir biçimde şekil değiştiren saldırılar altında kalmaktayız. Asimetrik deyimi düzgün olmayan, normal olmayan anlamındadır. Asimetrik savaş ise Gayr-i Nizami Harp ya da diğer bir deyişle Gerilla yöntemi ile savaşmak anlamına gelir. Peki, Asimetrik savaşın mantığı nedir.Asimetrik savaşta eşit olmayan iki veya daha fazla gücün birbirleri ile savaşması için geliştirilmiş, güçlü olan kısmı yıpratılması, psikolojisinin ve dengesinin bozulması üstüne kurulmuştur. En büyük malzemesi propagandadır, yapılan eylemlerin niteliği, yeri, hedefleri özenle seçilir.

 

Seçilen hedef üstünden verilmek istenen mesaj kitlelere iletilirler, böylece kitleleri istedikleri yöne doğru iterler.Bu gün bir çok devlet kurumlarının tamamı asimetrik savaşa maruz kalmaktadır. Asimetrik savaş yalnız silahlı eylemlere dayanmaz, gayr-i nizami harp’in en önemli unsurunun propaganda olduğunu söylemiştim, bunun da en etkin yolunun psikolojik harp olduğunu anlamak önemlidir. Yani toplumu manipüle etme stratejiniz ne kadar etkili ise o denli başarı getirir.

 

Bir çok yerde Asimetrik savaşın tanımları yapılır ama hep gözden kaçırılmak istenen bir şey vardır. Bir veya daha fazla devletten destek almadan asimetrik savaş yürütemezsiniz.Neden mi. Cevabı oldukça açıktır aslında, kitlelere iletmek istediğiniz mesajı nasıl iletebilirsiniz? Eğer gücünüz düşükse ne silah alabilirsiniz, ne istihbarat yapabilirsiniz, ne de doğru hedefleri tespit edebilirsiniz. Bunun için güçlü bir desteğe, mesajınızı sürekli kitlelere iletebilecek basın kuruluşlarına ihtiyacınız vardır. Tabi ki bir de fısıltı gazetesini unutmamak gerekir.Asimetrik Savaş ortamının ortaya çıkmasına hiç şüphe yok ki, çeşitli bölgesel anlaşmazlıklar, küresel gelişmeler, etnik gruplar, dinler ve mezhepler arası anlaşmazlıklar kaynaklık etmektedir. Küreselleşen dünyada kurumlarımızla, milletimizle bu savaşa karşı topluca direnç göstermeliyiz. Kendimizi geliştirip manipüle edilmiş sosyal medya üzerlerinden servis edilen yazılı veya görsel emarelere aklımızı sorgulamadan inanmamalıyız.Kamuoyuna yönelik karşımıza servis edilen o kadar çok bilgi, belge,emare gibi açıklamalara maruz kalıyoruz ki, kimse doğruyu seçme gibi bir araştırmaya gitmiyor.

Asimetrik Savaşının gerçek yüzü algılarda şekilleniyor. Asimetrik savaşla, üzerimize geliyorlar. Elbette bizler de boş değiliz. Her tehdidi bertaraf edecek akla ve güce sahibiz Devlet ve Millet olarak. Bize Milletimize karşı şah çekiyorlarsa, bizde millet olarak Şahla karşı hamle yaparız.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.