1. YAZARLAR

  2. Burak İĞLİKÇİ

  3. HERKES KAFASINA GÖRE MUHALEFET
Burak İĞLİKÇİ

Burak İĞLİKÇİ

Yazarın Tüm Yazıları >

HERKES KAFASINA GÖRE MUHALEFET

A+A-

Türkiye, Demokrasi rejime geçtiği günden bu yana muhalefet sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. 1923’ten 1950’ye kadar 27 sene boyunca tek parti iktidarı ile yönetilen bir Türkiye vardı. 1946 yılında kurulan Demokrat Parti’ye kadar bir çok kez muhalefet parti kurulma çalışmaları olmuş fakat ya kapatılarak yada fesh edilerek çok partili döneme geçilememiştir.

Muhalefet nedir? Muhalefet, Demokrasi ile yönetilen bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Muhalefet demek, İktidar olan partiyi denetlemek, iktidardaki partiye yol göstermek demektir. Muhalefet demek, Devletin ve Milletin menfaatlerini siyasi çatışmaların önünde tutmak, ülke için fayda ve yarar getireceği işlere destek vermek varsa eksikleri belirleyip çözüm önerileri sunarak devletin milletin kalkınmasında öncülük yapmaktır. Muhalefet demek, ülke için bir işte sıkıntı ve sorun görüyorsa önüne set çekmek, sorun ve sıkıntıları elindeki bilgi ve belgelerle iktidarı uyarmak varsa çözüm yollarını ilgili makamlara sunmak ve millete anlatmaktır.

Muhalefet demek, her şeye muhalif olmak değildir. Muhalefet demek, siyasi rant peşinde koşmak değildir. Muhalefet demek başkalarına hoş görünmek, takdirlerini kazanmak değildir. Muhalefet demek, Milletin takdirini kazanmaktır.

Dünya’da muhalefet hareketlerine baktığımızda ülkesi içinde siyasi ideolojileri için iktidar-muhalefet çatışmaları olduğunu görüyoruz. Fakat bu çatışmalar kendi içlerinde olup ülkeye zarar verecek şekilde başka ülkelerde kendi sorunlarını dillendirmemektedirler. Kendi ülkelerini başka ülkede şikayet etmemektedirler. Konu ülke menfaatleri olduğu zaman aralarındaki çatışmaya son verip yada ara vererek ülkesi için iktidar ve muhalefetin aynı dili kullandığını görmekteyiz.

Peki ya Türkiye’deki muhalefet ne durumda? Türkiye’deki muhalefetin ipi kimin elinde? Türkiye’deki sorunlara çözüm önerileri sunmak yerine, Avrupa ülkelerinde bu sorunları dile getirmek, ülkeyi Avrupa’ya şikayet etmek ne demek oluyor? Ülke yatırımlarla adım adım ilerlerken yatırımlara karşı gelmenin izahı nedir? 83 milyonun gördüğünü görememek ne ile izah edilebilir? Yalan haberler ile çamur at izi kalsın siyasetini yapan dünyada başka bir muhalefet varmıdır? Milletin dili ile değil de, Türkiye’nin kalkınmasını, büyümesini istemeyen, birliğine çomak sokmak isteyenlerin dili ile konuşmak hainlik değil de nedir?

Türkiye, coğrafi bakımdan çok öneme sahip bir konumdadır. Ülkenin menfaatleri gereği dış operasyonlar yapılmaktadır. Muhalefet ülke menfaatlerini değil, maşası olduğu ülkelerin dili ile konuşmaktadır. Diğer ülkelerin yaptıklarına bakıp eleştirmek yerine, Türkiye’nin önünü tıkayacak faaliyetlerde bulunmaktadır.

Türkiye’nin gücüne güç katması, dünyada sahada olduğu kadar masada da güçlü olması için ilk başta yapılması gereken kendi içindeki parazitleri temizlemesidir. Ülkenin milli muhalefete ihtiyacı vardır. Bunun içinde görev en başta milletimize düşmektedir.

Saygılarımla,

BURAK İĞLİKÇİ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.