1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mehmet BİREY

  3. Herkese daha yukarı bir sorumluluk düşüyor
Prof. Dr. Mehmet BİREY

Prof. Dr. Mehmet BİREY

Ankara Ünv. Fen Fak. Fizik bölüm
Yazarın Tüm Yazıları >

Herkese daha yukarı bir sorumluluk düşüyor

A+A-

Böyle dönemlerde sorumlu davranmak çok önemlidir. Pandemiden dolayı eğitim büyük oranda sekteye uğradı, gerek öğreticiler gerekse öğrenciler eğitimde meydana gelen eksiklikleri telafi etmek için bir program dahilinde çalışmalıdırlar. 

Üniversiteler özellikle pandemi süresinde özellikle uygulamalı dersleri yapamadı örneğin fen, mühendislik ve sağlık alanında çok önemli temel deneyler yapılamadı bu eksikliklerin nasıl telafi edileceği gündeme alınmalıdır.

Pandemi döneminde özellikle küçük ve orta ölçekli sanayi siteleri gelecekle ilgili iş gücü ve ara eleman yetiştirme noktasında önemli kayba uğradı bu konuda gündemde yerini almalıdır. Pandemi döneminin uzun sürmesi toplumda ayrıca gerilimi tetiklemiştir, içeri kapanmayla birlikte günden güne toplumun ayrıca sinir uçlarının bir gerilim içine girdiğini görüyoruz, bu gerilimin de normal bir seviyeye indirgenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu virüsün; kimyasal yapısı ve muhtemel mutasyonları göstermiştir ki ülke olarak temel bilimlere gerek daha fazla yatırım gerekse daha zeki gençlerin yönlendirilmesi, ilgili araştırma  merkezlerinin gerek bilim insanı yönünden gerekse analitik cihazlar ve teknik donanım yönünden tam teşekküllü hale getirilmesinin önemi gözden kaçmamalıdır.

 

Üzerinde tartışmayı bitirmiş olmamız gereken önemli konular var, bu konular; Türk devleti, Türk dili, Türk milleti ve Türk bayrağı üzerinden tartışmanın bitmiş olması lazımdır. Bunlardan taviz verilemez, bunu kabul edenlerin şüpheye mahal vermiyecek şekilde tutum ve davranış içinde olmaları gereklidir. İkinci tartışmayı bitirmiş olmamız gereken konular; milli eğitim, milli kültür, milli sanayı ve milli savunmadır. Üzerinde tartışmayı bitirip kararlı olarak çalışmamız gereken diğer hususlar; üretim, istihdam, milli gelirin artırılması ve adil bölüşümdür. Modern bir devlet olmanın ve emin adımlarla yola gitmenin garantisi adalet, şeffaflık, kanun karşısında eşitlik, güven duygusunun yüksek tutulması ve zahmetin ve imkanların hakkaniyet içinde dağıtılmasıdır. Son olarak ideolojik saplantılardan, terörden,  terör örgütlerinden, bölücülükten uzak durulmalı ve terör yandaşı siyasetle araya mesafe konmalıdır. Bunları yeni bir eylem anlayışıyla ortaya koyduğumuz zaman elimizin rahatlayacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.